6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc w trójwymiarze

Ocena: 0
575

Tekst wydrukowany na kartce papieru nie jest już nowością. Dzisiaj drukarki 3D pozwalają wyprodukować makiety, protezy, a nawet… domy.

fot. Marcin Bugajski

Pomysł drukowania przestrzennego wcale nie jest nowy. Pierwsze prace nad tą koncepcją podjęto jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. – Ideą i sercem druku 3D jest możliwość wyprodukowania takiego konkretnie przedmiotu, jaki potrzebujemy. Sklepy oferują różne opcje, ale nie zawsze takie, jakie nam odpowiadają. Dzięki drukarkom 3D możemy wydrukować przedmiot w pełni spersonalizowany, który spełni wszystkie nasze potrzeby – podkreśla Piotr Kaźmierczak, koordynator zespołu Makerspace@UW na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 


PODGRZEWANY PLASTIK

– Drukowanie w trójwymiarze wykorzystuje proste zależności. Większość drukarek, które możemy znaleźć zarówno w domach, jak i w przedsiębiorstwach, to urządzenia stosujące tzw. technologię FDM (ang. Fused Deposition Modeling), czyli osadzanie topionego materiału – opowiada Piotr Kaźmierczak.

Technologia FDM polega na tym, że materiał, nazywany filamentem, który ma formę żyłki, wprowadzany jest do głowicy drukującej. Tam podgrzewany jest do temperatury topnienia, przekształcany do stanu półpłynnego i rozprowadzany warstwa po warstwie. W ten sposób tworzy się gotowy model przestrzenny. – To bardzo prosta technika. Przedmiot, który chcemy stworzyć, możemy wydrukować za pomocą układu silniczków w trzech osiach. Kiedy rozgrzany plastik zastyga, przybiera formę, jaką chcielibyśmy uzyskać – tłumaczy Piotr Kaźmierczak.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter