20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 130 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę

Ocena: 0
396

133 ochotników przeszkolonych w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Ciechanowie złożyło w niedzielę przysięgę. Zasilą oni bataliony w Siedlcach, Ciechanowie, Komorowie i Zegrzu Południowym.

Fot. PAP / Tytus Żmijewski

Podczas uroczystości, która odbyła się w ciechanowskich koszarach dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Andrzej Wasielewski powiedział do żołnierzy, że przysięga jest powodem do dumy. "By nosić mundur trzeba go kochać i szanować" - zaznaczył płk Wasielewski.

"Swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju. Od dziś będziecie mieć realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa Polski" – mówił do żołnierzy płk Wasielewski. Dodał, że szkolenie, które właśnie zakończyli, jest początkiem całego cyklu szkoleniowego, który potrwa trzy lata.

W rozmowie z PAP płk Andrzej Wasielewski powiedział, że obecnie rozwinięte są już wszystkie cztery bataliony działające w ramach 5MBOT. "Aktualnie mamy ukompletowanie na poziomie 50-70 proc. Dlatego przed nami jeszcze długa droga przy naborze" - przyznał płk Wasielewski.

Jednocześnie dowódca powiedział, że nie ma obaw związanych z brakiem ochotników do służby - "nie mamy żadnych problemów w naborze żołnierzy. Jest wielu chętnych z rejonu Warszawy, z Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Zegrza. Podstawowe kryterium dla młodych ludzi, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, to łatwość dojazdu do jednostki na szkolenie" - powiedział płk Wasielewski.

Najbardziej rozwiniętym pod względem wyposażenia w sprzęt i ukompletowanie jest 53. Batalion Lekkiej Piechoty w Siedlcach, który w tym roku wszedł w etap szkoleń specjalistycznych. W siedleckim batalionie służy blisko pół tysiąca żołnierzy.

W działającym od kwietnia br. 54. Batalionie Lekkiej Piechoty w Zegrzu Południowym służy obecnie niespełna 200 żołnierzy. Zdaniem Wasielewskiego "terytorialsi" z Zegrza mają na tle całej brygady najlepsze warunki szkoleniowe - "mamy na miejscu wszystkie możliwości szkoleniowe - korzystamy z placu ćwiczeń w Skubiance i strzelnicy w Kątach Węgierskich" - tłumaczył płk Wasielewski. Dowódca przyznał, że w planach WOT jest także budowa strzelnicy w Komorowie, gdzie działa 52. Batalion Lekkiej Piechoty.

5 Mrazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej działa od dwóch lat. Powstała w ramach drugiego etapu formowania WOT. Patronem brygady jest st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps "Rój". Jest jedną z dwóch brygad OT na terenie województwa mazowieckiego. Obecnie w jej szeregach służy 1,8 tys. żołnierzy OT.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)