16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ponad 6,3 tys. polonijnych dzieci spędziło wakacje w Polsce

Ocena: 0
927

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" przygotowało w tym roku kompleksowy program pobytów integracyjno-edukacyjnych „Lato z Polską”, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz nauczycieli, z uwzględnieniem specyfiki danych środowisk. Sama akcja „Lato z Polską” organizowana była już po raz jedenasty, choć Stowarzyszenie posiada 29-letnie doświadczenie we współpracy z organizacjami polskimi poza granicami kraju, a w tym praktykę w organizowaniu kolonii wakacyjnych w kraju.

Większość adresatów tegorocznego projektu uczestniczyła w pobytach edukacyjnych w Polsce po raz pierwszy, a wyjazd do Polski był dla nich nagrodą za postępy w nauce języka polskiego. Każdorazowo program dostosowany był do potrzeb konkretnej grupy polonijnej. Tegoroczne „Lato z Polską” skierowane było do dzieci i młodzieży (również studentów) z Irlandii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Mołdawii, Węgier, Łotwy, USA, Kanady, Rosji, Austrii, Czech, Bułgarii, Szwajcarii, Hiszpanii, Uzbekistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Włoch, Francji, Belgii, Australii, Singapuru, Brazylii i Wenezueli.

Głównym założeniem pobytów programowym było pokazanie dzieciom i młodzieży polonijnej z całego świata kraju ojczystego ich rodziców i przodków, jego zabytków, kultury, obyczajów, folkloru i życia współczesnego, oraz integracja z rówieśnikami z Polski. Nauka języka polskiego, historii i geografii w połączeniu z wypoczynkiem oraz rozwijaniem zainteresowań (m.in. sportowych, artystycznych, językowych) dała możliwość nie tylko poszerzenia wiedzy o Polsce, jej dzisiejszych realiach, ale również utrwalała w uczestnikach poczucie tożsamości narodowej.

Pobyty dzieci i młodzieży były organizowane na terenie całego kraju, w różnorodnych geograficznie regionach, przy wsparciu samorządów lokalnych, które są często ich gospodarzami, dzięki czemu łatwiej jest przyjąć większe grupy uczestników oraz zapewnić kontakt z polskimi dziećmi. Samorządy lokalne wszystkich szczebli od lat partycypują znacząco w kosztach tego projektu.

Akcję „Polska jest w Tobie”, zapowiedzianą w czasie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, sfinansowano w głównej mierze ze środków Senatu. Udział w projekcie części uczestników dofinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, a preferencyjne koszty przelotów zostały zaoferowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT SA. Do udziału w tegorocznej, pilotażowej edycji programu zaproszono około 300 osób.

Ze względu na postulat zintegrowania rozdrobnionych i rozproszonych inicjatyw kolonijnych Prezydium Senatu zleciło organizację obozów w ramach programu „Polska jest w Tobie” tylko dwóm organizacjom: Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" (zadanie pod nazwą „Polska z plecakiem") i Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” (zadanie „Lato z Polską”, w ramach którego odbyły się dwa turnusy kolonii „Polska jest w Tobie”).

W obozach organizowanych przez Fundację udział wzięła młodzież polskiego pochodzenia ze Wschodu – 170 osób z Rosji (Syberii), Kazachstanu, Białorusi i Łotwy. W obozach zrealizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” udział wzięło 70 osób – młodzieży polonijnej z Brazylii, USA, Belgii, Francji, Irlandii i Włoch.

Na program pobytu złożył się dwutygodniowy intensywny kurs języka polskiego, któremu towarzyszyły warsztaty z polskiej literatury, historii i sztuki (w Soczewce pod Płockiem), połączony ze zwiedzaniem Warszawy, a także – objazd po Polsce dla 75 osób z Kazachstanu i Rosji. W czasie pobytu młodzież spotkała się z prezydentem RP, marszałkiem Senatu, ministrem edukacji narodowej, z powstańcami warszawskimi oraz z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej.

W 2019 r. po raz pierwszy szeroko skierowano uwagę ku Polonii w Ameryce Południowej, zlecając do realizacji ofertę adresowaną do niekiedy nawet czwartego i piątego pokolenia emigracji na tym kontynencie. Na zaproszenie polskich organizacji pozarządowych Polskę w tym roku odwiedzały grupy z Argentyny, Brazylii, Peru, Chile, Paragwaju i Wenezueli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter