14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praca, czyli opieka nad światem

Ocena: 0
1103

Tegoroczne Święto Pracy zachęca do zastanowienia się nad aspektami, które uwypuklił kryzys wywołany przez koronawirus.

fot. PAP/EPA/PACO SANTAMARIA

Tegoroczne Święto Pracy zachęca do zastanowienia się nad aspektami, które uwypuklił kryzys wywołany przez koronawirus. Okazało się, że na świecie jest wielu dobrych ludzi; że postęp musi iść w parze panowaniem nad naturą i z pełnym dla niej szacunkiem; że jesteśmy zależni od siebie nawzajem; że jesteśmy bezbronni; że społeczeństwo, aby być w pełni ludzkim, musi być solidarne. Wobec pandemii zwracamy przede wszystkim uwagę na zawody związane z opieką nad ludźmi. Skłania to do zastanowienia się, czemu służy nasza praca. Jakoś lepiej rozumiemy, że służba jest duszą społeczeństwa, a to nadaje pracy sens.

Praca to coś więcej niż zaspokajanie potrzeb lub wytwarzanie produktu. Pismo Święte wskazuje, że Bóg stworzył człowieka, aby ten pracował i troszczył się o świat (por. Rdz 2,15). Praca nie jest karą, ale naturalną sytuacją człowieka. Pracując, nawiązujemy więź z Bogiem i z innymi, a każdy może lepiej rozwijać się jako człowiek.

Przykładna reakcja tak wielu specjalistów, wierzących lub nie, na pandemię pokazała ten wymiar służby i pomaga nam uświadomić sobie, że ostatecznym odbiorcą każdego powołania i zawodu jest ktoś mający imię i nazwisko, ktoś o niezbywalnej godności. Każda szlachetna praca może być ostatecznie ukierunkowana na zadanie opieki nad ludźmi. Kiedy staramy się pracować dobrze i w otwartości na innych, każda nasza praca nabiera zupełnie nowego znaczenia i może stać się drogą do spotkania z Bogiem. Dobrze jest w nawet najbardziej rutynową pracę włączyć wzgląd na osobę, czyli służbę wykraczającą poza to, do czego nas zobowiązuje otrzymywana zapłata. Podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, tak i teraz silnie odczuwalna jest moc każdego świeckiego, który stara się być świadkiem Ewangelii wśród kolegów, dzieląc z nimi zawodową pasję, zaangażowanie i ludzką wrażliwość pośród cierpienia spowodowanego przez pandemię i niepewność przyszłości. Każdy chrześcijanin jest częścią Kościoła i pomimo swoich ograniczeń, w jedności z Jezusem Chrystusem, może wnieść miłość Bożą do społecznego krwiobiegu. Odwołajmy się do przykładu św. Josemaríi Escrivy, który głosił orędzie dążenia do świętości poprzez pracę zawodową. Również dzięki naszej pracy i służbie możemy uobecniać Bożą troskę wobec każdej osoby.

Obchody 1 maja to także troska o przyszłość, o niepewność pracy w perspektywie krótko- lub średnioterminowej. My, katolicy, uciekamy ze szczególną intensywnością do wstawiennictwa św. Józefa Rzemieślnika, aby nikt nie stracił nadziei; abyśmy umieli dostosować się do nowej rzeczywistości; aby oświecił on tych, którzy muszą podejmować decyzje; aby pomógł nam zrozumieć, że praca jest dla osoby, a nie na odwrót.

W nadchodzących miesiącach i latach ważne będzie, by pamiętać, czego doświadczyliśmy – jak prosił o to papież Franciszek – i jak zdaliśmy sobie sprawę, że „wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy krusi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i potrzebni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem”.

Miejmy nadzieję, że ten 1 maja doprowadzi nas do nadziei, że swoboda odzyskana pod koniec kwarantanny będzie rzeczywiście wolnością w służbie innych. Wtedy praca stanie się troską o świat, a przede wszystkim o ludzi, którzy w nim żyją, ponieważ taki od początku był wobec niej Boży zamiar.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłan, teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary. Od 23 stycznia 2017 prałat Prałatury personalnej Opus Dei

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter