19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praca zamiast zasiłku

Ocena: 5
1945

– Praca to dla mnie forma terapii, bo dzięki niej odzyskałem poczucie własnej wartości – mówi Grzegorz, niepijący alkoholik. Działające w całej Polsce spółdzielnie socjalne przygotowują osoby zagrożone wykluczeniem społecznym do wyjścia na rynek. Dla niektórych to jedyna szansa.

fot. Wojciech Jóżwiak

Halinie po śmierci męża nie starczało na opłacenie czynszu. Po eksmisji znalazła się w warszawskim schronisku dla bezdomnych przy ul. Żytniej. – Płakałam przez dwa tygodnie, później wpadłam depresję – wyznaje kobieta. Wstydziła się poprosić o pomoc dorosłego syna. W schroniskach na Stawkach i na Żytniej spędziła pięć lat. Dwa lata temu dostała wyczekane mieszkanie komunalne.

 

Kto rano wstaje

– Niektórzy mieszkają w schronisku po kilkanaście lat. Ja od razu starałam się o pracę, bo najgorzej to leżeć i patrzeć w sufit. Jestem po szkole gastronomicznej. Jak były siły, pracowałam w restauracjach. Teraz mam najniższą krajową, ale mnie wystarcza – mówi. Schludna kobieta po sześćdziesiątce, prowadzi kuchnię w Spółdzielni Socjalnej „Kto Rano Wstaje”, która powstała z inicjatywy Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas Polska.

Pomagają jej Tomasz i Grzegorz. Wraz z Haliną cztery lata temu uczestniczyli w zakładaniu spółdzielni. Obaj mieszkają w schronisku, Grzegorz w tych dniach wyprowadza się do lokalu, który otrzymał od miasta.

– Całe życie mieszkałem u rodziców. Kiedy wrócili z zagranicy, dla mnie nie było miejsca. Kilka lat spędziłem na ulicy – opowiada Tomasz. Z wykształcenia mechanik samochodowy, najdłużej pracował w remontówkach. Grzegorz, również mechanik samochodowy, ma smykałkę do interesów. Zajmował się produkcją filmową, miał firmę transportową, komisy samochodowe, myjnie. – Duże pieniądze, fajne życie. Ale wybrałem alkohol i ulicę – opowiada. 

Mieszkał po kotłowniach i na klatkach schodowych. Po dwóch latach ciągu postanowił się odbić od dna. – Ktoś mi podał rękę, przeszedłem terapię. Nie piję od 4,5 roku – mówi. Poprawił relacje z byłą żoną i 28-letnim synem. – Nie wrócę do poprzedniego życia, bo wiem, że znów bym się stoczył – zapewnia Grzegorz. Sukcesem jest każdy dzień, kiedy nie pije. – Zanim tu przyszedłem, czułem się bezwartościowym człowiekiem. Bałem się ludzi, bałem się pójść do urzędu. Myślałem, że będę siedział w ośrodku do końca życia. Ta praca jest dla mnie formą terapii, bo dzięki niej mam poczucie, że żyję godnie. Zapomniałem o chorobie, choć wiem, że będę z tym żył do końca – dodaje.

Spółdzielnia „Kto Rano Wstaje” przygotowuje posiłki dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola wraz z dowozem do mieszkań i dziennych ośrodków pobytu (codziennie jest to ok. 120 obiadów, dla niektórych jedyny posiłek) oraz świadczy usługi sprzątania i dezynsekcji. Zdarzają się zlecenia na usługi cateringowe dla odbiorców indywidualnych i biznesowych. Trzy osoby pracują w kuchni, dwie przy transporcie, trzy przy sprzątaniu i dezynsekcji. Jeśli zleceń jest więcej, można zatrudnić kolejnych chętnych. Dodatkowo spółdzielnia prowadzi fermę kur niosek w Pieńkach Zarębskich k. Warszawy.

 

Lepiej dać pracę, niż zasiłek

– Wielu z nas ma wyobrażenie bezdomnego jako osoby grzebiącej po śmietnikach. Tutaj szybko można je zweryfikować – uważa wiceprezes i menedżer spółdzielni Wojciech Jóźwiak. Chwali swoich pracowników: – To ludzie bardzo zmotywowani, bo wiedzą, do czego dążą: dzięki legalnej pracy rośnie szansa na otrzymanie mieszkania socjalnego lub komunalnego. Jestem przekonany, że dzięki kompetencjom, jakie nabyli, poradzą sobie i w pracy na zewnątrz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter