29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prace Beksińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Ocena: 0
5507

Dwadzieścia obrazów, trzydzieści zdjęć i tyleż samo rysunków Zdzisława Beksińskiego, wybitnego polskiego malarza i fotografika, pokaże Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

fot. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Prace zmarłego tragicznie w 2005 roku artysty kościelne muzeum pokaże po raz trzeci, będzie można je oglądać od 20 maja do 30 czerwca.

Pierwsza wystawa prac Zdzisława Beksińskiego odbyła się w 1995 roku, a kolejna w 2004. Po 14 latach ponownie prezentowane będą wybrane prace wybitnego polskiego artysty. Tym razem w nowej siedzibie muzeum pokazanych zostanie 20 obrazów, niemal 30 zdjęć i tyleż samo rysunków pod wspólnym tytułem "BEKSIŃSKI - In hoc signo vinces".

Na wystawę przeznaczono całą powierzchnię ekspozycyjną parteru muzeum, aby zapewnić właściwą przestrzeń do pokazania zabarwionych surrealizmem przedstawień. Większość prac pochodzi ze zbiorów prywatnych Państwa Anny i Piotra Dmochowskich, a dwa prezentowane obrazy są własnością Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Zdzisław Beksiński, architekt z wykształcenia, ale nie z zamiłowania, rozpoczął swoją działalność artystyczną w latach 50. od fotografii. Następnie zajmował się rysunkiem i malarstwem. Wykonywał także rzeźby, choć zakres jego zainteresowań i stosowanych form był znacznie szerszy.

W całej twórczości artystycznej Beksińskiego dominuje charakter oniryczny i fantastyczny. Prace artysty przywołują najczęściej fantastyczny świat: dziwne pejzaże, istoty, szkielety. Obrazy mogą wydawać się makabryczne i niepokojące, jednak dłuższe z nimi obcowanie daje głębsze spojrzenie. Prace Beksińskiego, zarówno obrazy, jak i rysunki, wyróżniają się ogromną precyzją i poczuciem detalu. Na pozór trudne w odbiorze dzieła, często nienazwane, „pracują” w odbiorcy i tylko widz może je nazwać i dać im przestrzeń w sobie.

Choć prace artysty można na co dzień oglądać w kilku miejscach w Polsce (jego rodzinny Sanok, Częstochowa, Kraków), to jednak w Warszawie, którą Beksiński wybrał jako miejsce do życia i pracy twórczej, nie ma stałej ekspozycji jego dzieł.

Nowa siedziba Muzeum Archidiecezjalnego na warszawskim Starym Mieście, a jednocześnie wcześniejsza prezentacja prac Beksińskiego, w opinii organizatorów stanowią dobrą okazję, aby ponowie przypomnieć artystę warszawiakom oraz licznemu gronu turystów odwiedzających Warszawę w okresie wakacyjnym.

Wystawa „BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces” organizowana jest we współpracy z paryską Galerią Roi Dore, która prace artysty prezentowała w swojej siedzibie od grudnia 2017 r. do lutego br. Paryska odsłona wystawy cieszyła się dużą popularnością. Obecna wystawa to kolejna wspólna inicjatywa Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Galerii Roi Dore. W ub. roku instytucje te wspólnie przygotowały wystawę „Sztuka Krzyża. Krzyż w Sztuce”.

Ekspozycję będzie można oglądać od niedzieli 20 maja do soboty 30 czerwca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1 (obok archikatedry św. Jana Chrzciciela) od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 12.00-16.00. Koszt biletów: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter