2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawdziwe piękno nie krzyczy

Ocena: 3.46667
1355

O swoim spojrzeniu na kobiecość opowiadają Przemysław Babiarz, Bogdan Rymanowski, Rafał Patyra i Radosław Pazura w rozmowie z Agnieszką Domańską

fot.arch.

Trudno przejść obojętnie obok kartonowych plansz z wulgarnymi hasłami i agresji, które stały się znakiem rozpoznawczym ostatnich protestów. Tym trudniej, że protestują przede wszystkim kobiety. Manifestacje przetaczające się przez polskie miasta skłaniają do dyskusji. Dlatego o kobiecość, o to co w niej uważają za charakterystyczne i piękne, pytamy znanych dżentelmenów.

Czym jest kobiecość?

Przemysław Babiarz: To rodzaj subtelności, delikatności, kruchości i... siły jednocześnie. Kobieta jest wrażliwa, a jednocześnie mocna. Ma zdolność do trwania wbrew wszystkim przeciwnościom. Z trzech cnót boskich – wiary, nadziei i miłości – najbardziej „kobieca” jest nadzieja.

Bogdan Rymanowski: Kobiecość kojarzy mi się przede wszystkim z intuicją, która o całe lata świetlne wyprzedza rozum niejednego męskiego mądrali.

Rafał Patyra: Cechy, które przywodzą mi na myśl kobiecość, to wrażliwość, ciepło i miłość. Przywołuję nie tylko obraz domu rodzinnego i mojej mamy, ale też obraz domu, który dzisiaj prowadzi moja żona, do którego zawsze z przyjemnością wracam po pracy. Natomiast słowo „kobieta” w moim słowniku na pewno nie zawiera ani grama agresji czy wulgarności.

Radosław Pazura: Mądrość, powołanie, intuicja – w tych trzech słowach na pewno mieści się kobiecość, i to w swojej najgłębszej istocie. Prawdziwa kobiecość jest mądra. Tę mądrość kobiety posiadają, o ile nad sobą pracują, chociaż właściwie dotyczy to każdego człowieka.

 

A kogo możemy uznać za wzór kobiecości?

Przemysław Babiarz: Sama kobiecość łączy się niewątpliwie z macierzyństwem, więc nasuwają mi się na myśl mama, żona, córka, siostra, babcia. A dla chrześcijanina tak naprawdę ideałem kobiecości jest Maryja. Powierzył się jej sam Chrystus, najpierw w jej łonie, a później gdy dorastał pod jej opieką. I pamiętajmy, jakimi określeniami ją opisujemy: Stolica Mądrości, Matka Dobrej Rady, Panna Roztropna.

Bogdan Rymanowski: Dla mnie wzorem kobiecości jest przede wszystkim moja żona.

Rafał Patyra: Większość mężczyzn przywołałaby dwa wzorce kobiecości: żonę i mamę. Mamie zawdzięczam to, w jaki sposób patrzę na świat i jak odbieram kobiety. A dzisiejszy wzór? To oczywiście moja żona, z którą razem idziemy przez życie, przez jedne okulary na to życie patrzymy i według jednych kryteriów staramy się wychować nasze dzieci. Dzisiaj to ona jest moją kobietą numer jeden i ideałem kobiecości.

Radosław Pazura: Według mnie wzorem kobiecości jest oczywiście Maryja. Nie ma kobiety, która by ją przewyższała. Jej pokora, cierpliwość, umiejętność słuchania, delikatność, mądrość są niedoścignione. Papież Jan Paweł II, gdy mówił o geniuszu kobiet, zwracał uwagę na rolę kobiety w postępie, jaki się dokonuje w świecie. Zwracał uwagę nie tylko na ten wymiar naukowy i techniczny, ale przede wszystkim na wymiar społeczno-etyczny i duchowy, który urzeczywistnia się w codziennych relacjach międzyosobowych, a szczególnie w rodzinie – często bez żadnego rozgłosu. I na tym polu, moim zdaniem, Maryja była najlepsza. To jest właśnie geniusz kobiety. Na moim podwórku mogę to obserwować na co dzień, żyjąc z moją żoną Dorotą. Zachwyca mnie i inspiruje. To dla mnie taka ziemska uczennica Maryi.

 

Co sprawia, że kobieta jest atrakcyjna?

Przemysław Babiarz: Dla mnie jako mężczyzny liczą się zarówno kwestie zewnętrzne – uroda, jak i wewnętrzne – harmonia, subtelność, opiekuńczość. To właśnie z kobiecej natury wynikają takie cechy, jak zdolność do zaopiekowania się drugą osobą. Dlatego kobiety lepiej niż mężczyźni odnajdą się np. w pracy pielęgniarki. To jest natura, której nie da się wyregulować inżynierią społeczną. Ponadto kobiety mają wielką wrażliwość na kolorystykę i ogromne zdolności do aranżowania przestrzeni. Mężczyzna nigdy nie poradzi sobie z niektórymi zadaniami tak sprawnie, jak potrafi to kobieta. No i, może najważniejsze, kobieta daje mężczyźnie moc – jest wiatrem dla jego żagli. Inspiracją. W filmie „Szatan z siódmej klasy” główny bohater, Adaś, ma wątpliwości, „czy potrafi”. Słyszy wtedy od Wandy: „Pan wszystko potrafi”.

Bogdan Rymanowski: W kobietach najpiękniejsze są subtelność, ciepło wewnętrzne i bezgraniczna miłość do dzieci. Te cechy bardzo cenię, jednak myślę, że najbardziej atrakcyjna w kobiecie jest tajemnica.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter