29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: pamiętajmy o setkach tysięcy bohaterów AK

Ocena: 0
540

Jednym z naszych dzieł, świadczących o pomysłowości, solidarności, odwadze i organizacyjnej sprawności jest powstawała 80 lat temu - 14 lutego 1942, Armia Krajowa - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Pamiętajmy o setkach tysięcy bohaterów AK, dzięki którym istnieje wolna Polska - zaapelował.

Fot. PAP/Tomasz Gzell - Uroczyste obchody 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową przed tablicą pamięci komendanta głównego AK Stefana "Grota" Roweckiego na warszawskiej Ochocie

80 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 r. jej struktury liczyły ok. 400 tys. żołnierzy.

Polacy w chwilach dziejowych prób już wiele razy zadziwili świat i z pewnością zrobią to jeszcze niejednokrotnie. Jednym z naszych dzieł, świadczących o pomysłowości, solidarności, odwadze i organizacyjnej sprawności jest powstawała 80 lat temu - 14 lutego 1942, Armia Krajowa - największa konspiracyjna organizacja w okupowanej Europie, licząca w szczytowym momencie aż 400 000 żołnierzy

- napisał w poniedziałek na Facebooku premier.

Przypomniał, że "Armia Krajowa przeprowadziła w czasie II wojny światowej wiele spektakularnych akcji dywersyjnych, a jej wywiad przekazał aliantom mnóstwo bezcennych informacji wywiadowczych, które wydatnie przyczyniły się do zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami".

Szef rządu ocenił, że "bohaterstwo żołnierzy AK jest legendarne i na zawsze pozostanie jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski, choć w latach 1945-89 przyszło im za nie zapłacić straszliwą cenę". "Wielu wybrało emigrację zamiast represji i życia w komunistycznym kraju, za który często oddali wszystko" - zwrócił uwagę premier.

Dodał, że "na szczęście po demokratycznych przemianach i upadku komunizmu wiele się w tym zakresie zmieniło".

Armia Krajowa doczekała się należytych opracowań, pomników, tablic, a monumenty takie jak Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czy powstałe z inicjatywy ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Muzeum Powstania Warszawskiego na trwale wpisały się nie tylko w polski krajobraz, ale narodową świadomość

- wskazał.

"Pamiętajmy o setkach tysięcy bohaterów Armii Krajowej, dzięki którym istnieje wolna Polska. Cześć Ich Pamięci!" - zaapelował Morawiecki.

Czytaj także: 80 lat temu Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter