7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezent na wagę złota

Ocena: 0
498

To nieprawda, że wszyscy dostają prezenty pod choinkę. Dla osób ubogich, samotnych, potrzebujących ja i Ty możemy być Świętym Mikołajem.

fot. Wirtualna Choinka

Nie pomożemy wszystkim, ale jeden prezent, dobre słowo, drobny gest i przekazanie informacji dalej dużo znaczy, gdy jest nas wielu.

Wzruszające jest, jak bardzo dzieci chcą pomagać dzieciom. Mikołajami zapragnęli być uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku, gdy dwa lata temu wszyscy siedzieli zamknięci w domach podczas pandemii. – Uczyli się zdalnie, komunikacja między nimi była utrudniona, ale wpadli na pomysł, żeby zorganizować paczkę dla kogoś potrzebującego – mówi Anna Chudzik, nauczycielka i opiekunka samorządu szkolnego. – Jestem związana z oazą, znałam dzieło Wirtualnej Choinki, opowiedziałam o nim pani dyrektor i uczniom.

Wirtualna Choinka to wspólna inicjatywa Ruchu Światło-Życie i Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Już od lat Mikołaje w czerwonych czapeczkach przynoszą ubogim dzieciom i osobom starszym świąteczne prezenty, żeby spełniły się wszystkie świąteczne marzenia, a na każdej twarzy w święta gościł uśmiech. Jedni wolontariusze przysyłają informacje o osobach potrzebujących, inni kupują i pakują prezenty, zbierają żywność w supermarketach, a jeszcze inni dostarczają to wszystko pod właściwy adres. Kto nie zdąży kupić prezentu przed świętami, może do końca stycznia zafundować ubogim rodzinom czarne złoto – węgiel. W tym roku pomoc trafi także do uchodźców.

Anna Chudzik była poruszona, kiedy w jej szkole paczki przygotowała dyrekcja, nauczyciele, całe klasy, a także uczniowie z rodzinami. Efekt przeszedł jej najśmielsze oczekiwania. Dwie trzecie klas nie organizowało klasowych mikołajek, nie kupowało prezentów sobie nawzajem, tylko zbierało pieniądze dla tych biedniejszych. Podzielili się własnym kieszonkowym, nawet jeśli pochodzili z niezamożnych rodzin. – To było dla nas budujące, że choć nie mogliśmy iść razem na zakupy, młodzi się ożywili, internetowe konwersacje ożyły – wspomina opiekunka samorządu. – Dyskutowali, kogo chcą obdarować, co kupić. Nie tylko kupowali zabawki dla najmłodszych, ale również przygotowali paczki dla osób starszych. Z ich opowiadań wiem, że mieli dużo satysfakcji, że zamiast organizować mikołajki i wigilię klasową, mogli podzielić się z kimś, dla kogo te święta nie są takie radosne. Paczek było około 25, może więcej. Niektóre wiozłam do magazynu Wirtualnej Choinki. Ledwie zmieściłam je w samochodzie, tak były wielkie. Nie zliczę tych, które przygotowywali indywidualnie w domach.

Zaangażowanie uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego w Warszawie w Wirtualną Choinkę trwa od kilku lat. Obecna dyrektor liceum Sylwia Diłanian była wtedy opiekunką szkolnego koła wolontariatu. Zaprosiła młodych do działania. Na samym początku własnoręcznie przygotowali plakaty informacyjne. Jeden nawet spodobał się organizatorom Wirtualnej Choinki i trafił do internetu jako oficjalny plakat promocyjny. – Pokazaliśmy młodzieży, że to jest ważne dzieło, że może coś zrobić dla polskich rodzin – mówi pani dyrektor. – Zapragnęli zbierać fundusze na zakup węgla dla potrzebujących. Zawsze mają mnóstwo pomysłów. W zeszłym roku zorganizowali w tym celu kiermasz świąteczny. Sprzedawali dekoracje, kartki świąteczne, bombki. W tym roku już od września ruszył szkolny sklepik. Młodzież dobrowolnie piecze ciasta i słone ciasteczka francuskie, a inni je kupują za własne kieszonkowe. Cały dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na Wirtualną Choinkę. Zbiórka trwa do Adwentu. W Adwencie młodzi ludzie postanowili wybrać jakieś dziecko z listy i wesprzeć je konkretnym prezentem. Kiermasz świąteczny jest planowany w połowie grudnia – dodaje Sylwia Diłanian.

W ubiegłym roku 2021 organizatorzy Wirtualnej Choinki dostarczyli potrzebującym 2021 prezentów i 152 tony węgla. Prezenty dostały wszystkie zgłoszone dzieci, osoby starsze, rodziny wielodzietne, samotni rodzice i uchodźcy z różnych krajów, a także kuchnie Caritas. W tym roku nasze wsparcie będzie równie istotne. Rosnące ceny spowodowały, że wielu rodzinom brakuje pieniędzy na podstawowe produkty spożywcze i opał, nie mówiąc już o prezentach świątecznych. Każde wsparcie akcji i przekazanie informacji o niej innym osobom będzie bezcenne – tak jak bezcenny jest uśmiech na twarzy dziecka.

Więcej informacji na wirtualnachoinka.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter