25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Duda: górnicy są społecznością wyjątkową

Ocena: 0
505

Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie.

fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Słowa prezydenta, podczas poniedziałkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie - gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Drodzy polscy górnicy, z okazji Barbórki – tradycyjnego górniczego święta składam najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich osób zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym – napisał w liście Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent, "górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód i jak wyjątkowe znaczenie ma ich prace dla Polski". Podziękował wszystkim górnikom za ofiarną i ciężką pracę oraz za "piękny, budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my Polacy zawdzięczamy środowiskom górniczym". Wielokrotnie zwracał uwagę na pracę w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody.

Węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, z którego nic by nam jednak nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób – geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych, ale przede wszystkim górników – wskazał prezydent.

Wyraził zadowolenie, że modernizacja polskiego górnictwa i rozwój nowych technologii opartych na węglu znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. Surowce to źródło niezależności gospodarczej, w szczególności niezależności energetycznej. Posiadane przez nas bogate pokłady węgla kamiennego i brunatnego nabierają istotnych wartości w obliczu potrzeby zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, wchodzące w skład Skarbu Państwa spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i KWB Turów mają w tym swój znaczący udział.

Prezydent Duda podkreślił jednocześnie, że "wydobywanie z ziemi jej skarbów" wymaga trudu, wytrwałości i hartu ducha, ale nadal może kosztować zdrowie i życie. Złożył hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie, wykonując swoją pracę. Przekazał też wyrazy uznania ratownikom górniczym za ich oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm.

Wspominając o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazał, że nie sposób nie wspomnieć wkładu, jaki górnicy wnieśli w odrodzenie się niepodległego kraju.

Przypomniał, że górnicy przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu, walcząc o Polskę wolną, sprawiedliwą i solidarną, w wielu przypadkach przypłacając swój protest życiem, utraconym zdrowiem oraz szykanami i represjami.

"Ich zdecydowana, mężna postawa stała się jednym z kamieni węgielnych, na którym chcemy dzisiaj budować państwo praworządne, gdzie wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie jest pozostawiony swojemu losowi" – stwierdził prezydent.

  Także dziś górnicy swoją postawą udowadniają, że praca w kopalniach, wyrobiskach, szybach, to coś więcej niż zawód. Że wymaga on nie tylko profesjonalizmu, ale także wyjątkowej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnej solidarności – napisał Duda.

Prezydent pogratulował wszystkim osobom uhonorowanym podczas poniedziałkowej uroczystości odznaczeniami państwowymi, które wręczył m.in. minister Kwiatkowski oraz medalami za długoletnią służbę.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe 12 oddziałów - w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie - na terenie dziewięciu województw. Spółka zatrudnia łącznie ponad 19 tys. pracowników.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 78 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej na poziomie 38 proc. rocznej produkcji krajowej. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter