x

Prezydent Komorowski o Auschwitz

„Auschwitz zawsze już będzie poruszać sumienie każdej myślącej i czującej osoby, pozostanie raną na duszy Europy i świata” – napisał prezydent RP Bronisław Komorowski w liście do uczestników obchodów 67. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Dokument został odczytany podczas trwających w Oświęcimiu głównych uroczystości rocznicowych.

Prezydent podkreślił, że obowiązek zmierzenia się z pytaniem o Auschwitz wpisuje się w kondycję ludzką po 1945 roku. Zaznaczył też, że Auschwitz jest przestrogą przed nienawiścią „w jej prywatnym i publicznym wymiarze”. „Przestrogą przed rasizmem, antysemityzmem, ksenofobią. Przed totalitarnymi rządami, zbudowanymi na opresji i kłamstwie” – napisał liście.

Zapewnił także, że Polska nie zapomni nigdy o ofiarach Auschwitz. „Przede wszystkim dlatego, że znaczna ich część była jej dziećmi: polskimi Żydami, Polakami, polskimi Romami. Ale także dlatego, że niemiecki okupant tworząc ten obóz zagłady, zadał naszej Ojczyźnie straszliwy cios. Na ziemi, która szczyciła się mianem azylu dla prześladowanych, schronienia dla dysydentów, kraju bez stosów, najeźdźca zbudował stos dla ponad miliona ludzi z całej Europy” – podkreślał w liście prezydent Komorowski.

Zaznaczył też, że Polska będzie przeciwstawiać próbom relatywizacji faktów historycznych, ich fałszowania i upowszechniania określeń w rodzaju „polskie obozy koncentracyjne”. „Będziemy się takim zjawiskom zdecydowanie przeciwstawiać w imię elementarnej uczciwości, ale też dlatego, że jako naród ofiar Hitlera pojmujemy pamięć o nazistowskich zbrodniach, popełnionych na Polakach, Żydach, Romach, Rosjanach i innych narodach świata, jako nasz obowiązek” – tłumaczy.

„Krzyk, wznoszący się z tego miejsca aż do bram nieba, nigdy nie umilknie” – podkreślił na koniec prezydent RP, przypominając, że niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau zawsze pozostanie „niebywałą przestrogą”.


2012-01-27 12:35:00
rk / Oświęcim (KAI)
fot. PAP/Jacek Turczyk
Wstecz...
wtorek, 22 maja 2012

KOMENTARZE

Podzwonne dla Europy?

Sytuacja dzisiejszej Europy coraz bardziej przypomina tę, w której przed szesnastu wiekami znalazł się starożytny Rzym – pisze ks. Henryk Zieliński.
Więcej...

Wobec chrystianofobii

Do przemocy wobec katolików dochodzi również w krajach, w których znakomitą większość stanowią właśnie katolicy – pisze o. Dariusz Kowalczyk SJ.
Więcej...

Czeka nas nowe rozdanie?

Ekonomiści przewidują, że do końca roku co najmniej jeden kraj wyjdzie ze strefy euro – pisze Krzysztof Ziemiec.
Więcej...

Świat pana Stefana

Dziennikarz goniący za politykiem okazuje się nagle natrętem, którego można nawet uderzyć. Bo dziennikarz jest opozycyjny, a polityk rządzący – pisze Jacek Karnowski.
Więcej...

Patronka Bawarii

Od roku trwa wielkie pielgrzymowanie obrazu Matki Bożej po Bawarii – pisze Stefan Meetschen.
Więcej...

PORADY

Nasze zmartwychwstanie

Na ziemi człowiek ma inne ciało jako dziecko, inne jako dorosły, inne jeszcze na starość – a jednak ciągle pozostaje tą samą osobą. Bóg kocha nas z duszą i ciałem i po śmierci nie zmienia nas w kogoś innego - o zmartwychwstaniu ciała pisze ks. Marek Kruszewski.
Więcej...

Wizyta Gabriela

Po Niepokalanym Poczęciu drugim doniosłym wydarzeniem w życiu Maryi jest zwiastowanie. To trochę archaiczne słowo oznacza ogłoszenie, poinformowanie.
Więcej...

Niepokojące powiększenie

Węzły chłonne stanowią część układu limfatycznego. Ich rola polega na wytwarzaniu przeciwciał oraz na zatrzymywaniu komórek układu zapalnego biorącego udział w walce z zakażeniem.
Więcej...

Facebook