6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent: Tadeusz Kościuszko dla harcerzy jest postacią szczególną

Ocena: 0
176

– Tadeusz Kościuszko dla nas, harcerzy, jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, o wolną Polskę – nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystej mszy świętej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Katedrze Wawelskiej. Następnie na wawelskim dziedzińcu uczestniczył w uroczystym apelu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, rozpoczynającym obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Prezydent przypominał, że 22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, wezwał harcerzy, by w sposób szczególny uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. – Dziękuję, że już dzisiaj na tę moją prośbę odpowiadacie, inaugurując te wielkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez polskie państwo. Inaugurujecie je w dniu niezwykle szczególnym, a zarazem symbolicznym i pięknym – w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, którego życie otwierało walkę o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą – mówił Duda.

W ocenie prezydenta Kościuszko przez całe swoje życie walczył o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą z dumą i podniesioną głową. – Dziękuję wam za tę obecność i pamięć, także dlatego, że w tym patriotycznym ujęciu Kościuszko dla nas, harcerzy jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą rzeczpospolitą, o wolną Polskę – nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich – mówił Duda.

Prezydent wskazywał, że "Kościuszko dostrzegał każdego swojego rodaka: od magnata, szlachcica, a skończywszy na zwykłym chłopie – tym, który obciążony był pańszczyzną, a którego uczył miłości do ojczyzny".

Dodał, że chciałby, aby harcerze w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości o Kościuszce pamiętali.

– Polskie harcerstwo jest starsze niż odzyskanie niepodległości, ale Andrzej Małkowski, twórca naszego ruchu harcerskiego powiedział: "Harcerstwo to skauting plus niepodległość" – przypomniał prezydent Duda.

– Być może nie byłoby dzisiejszego harcerstwa, gdyby to właśnie m.in. harcerze, którym przewodził Andrzej Małkowski, nie przyłożyli swojej ręki i swojej krwi do odzyskania tej niepodległości w 1918 r., walcząc w legionach Józefa Piłsudskiego, w powstaniu wielkopolskim i o ukształtowanie granic Rzeczypospolitej, broniąc Lwowa jako Orlęta, walcząc w wojnie 1920  r. i późnej przez kolejne lata, kiedy Polska była w zagrożeniu – powiedział prezydent.

Jak dodał: "Nigdy nie brakowało harcerzy, którzy tak wiele razy zawsze na pierwszej linii z odwagą oddawali swoje życie, czego największym pomnikiem jest Powstanie Warszawskie".

Prezydent poprosił harcerzy, aby w 2018 roku, zasiadając przy harcerskich watrach, spotykając się na zbiórkach "wspominali ze swoimi młodszymi druhnami i druhami ten czas walki o polską niepodległość, o jej przywrócenie narodowi polskiemu, o odzyskanie polskiej państwowości".

Przekazał także harcerzom żagwie do rozpalania harcerskich ognisk. – Złóżcie je w waszych harcerskich watrach, niech razem z tymi watrami płoną na 100-lecie odzyskania niepodległości, niech w całej Polsce, we wszystkich jej zakątkach będą znakiem siły, tak jak zawsze znakiem siły jest płonący ogień, który daje nam ciepło, wiarę i nadzieję – powiedział prezydent.

W trakcie apelu odczytano rozkaz przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika o rozpoczęciu Programu ZHR "Niepodległa 1918 – 2018". Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie pary prezydenckiej z harcerzami.

Aleksandra Rebelińska, Anna Pasek (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter