17 września
wtorek
Franciszka, Roberta, Justyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent zaapelował o wywieszenie flag 11 listopada i odśpiewanie hymnu

Ocena: 0
960

O wywieszenie flag państwowych 11 listopada i o odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12.00 w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – zaapelował w poniedziałek w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą na terenie węzła ekspedycyjno-rozdzielczego Poczty Polskiej wzięli udział w akcji pakowania i wysyłki flag państwowych. Akcja odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Flagi trafią do wszystkich polskich samorządów – wojewódzkich, powiatowych i gminnych – a za pośrednictwem samorządów gminnych do sołectw i osiedli na terenie danej gminy. Łącznie zostanie rozesłanych 43,5 tys. przesyłek.

Flagi RP od Pary Prezydenckiej zostały dziś wysłane do wszystkich samorządów w PL.

Prezydent #11listopada flagi państwowe; aby się pod nimi zgromadzili i o 12.00 odśpiewali hymn narodowy.#PL100 pic.twitter.com/8b8jzcwQu6

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 5 listopada 2018

"Flaga, która jest naszym narodowym symbolem, nasze barwy, za które umierali nasi pradziadkowie, walcząc o wolną Polskę, za które umierali później, broniąc jej granic, i które dzisiaj są dla nas wielkim i wspaniałym symbolem, ale dziś dla nas przede wszystkim są symbolem naszej państwowości, są naszą dumą, radością i towarzyszą nam we wszystkich najważniejszych momentach naszego życia i naszej historii" – powiedział prezydent.

Zaapelował, aby 11 listopada wywiesić biało-czerwone flagi i o godz. 12.00 odśpiewać polski hymn. "Apeluję, aby wszyscy moi rodacy te flagi na 11 listopada wywiesili, aby się pod tymi polskimi flagami gromadzili, abyśmy pod tymi flagami o godz. 12.00 11 listopada, a więc w najbliższą niedzielę, wszyscy razem stanęli i odśpiewali nasz hymn narodowy" – powiedział. Przypomniał, że w tym czasie hymn będzie także śpiewany podczas uroczystej odprawy wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

"Radujmy się ze stulecia odzyskania niepodległości w naszej wolnej, niepodległej Polsce" – podkreślił prezydent.

Przypomniał także o obchodzonym w tym roku 460-leciu powstania Poczty Polskiej. "W 1558 Zygmunt II August utworzył stałe połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem a Wenecją, przez Wiedeń. Później w 1562 roku zostało ono rozwinięte i wtedy też nazwa Poczta Polska pojawiła się po raz pierwszy. Powstało wtedy drugie połączenie z Krakowa przez Warszawę do Wilna. Tak oto Poczta Polska rozpoczęła swoje profesjonalne działania i od tego czasu jest uznawana za jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw" – powiedział prezydent.

Parze prezydenckiej towarzyszył prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. W akcji wzięli także udział przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej SA i wolontariusze z Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy, a także harcerze z ZHR.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 września

"Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!"

Dziś w Kościele: wtorek, XXIV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 3,1-13; Ps 101,1b-2b.2c-3b.5-6; Łk 7,11-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -