9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pro-liferzy sekowani na brytyjskich uczelniach

Ocena: 4.4
378

Brytyjskie uniwersytety uderzają w swobodę wypowiedzi modelowo utrudniając lub wręcz uniemożliwiając działalność na swoim terenie studenckich organizacji obrony życia poczętego - wynika z badań Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Fot. wikimedia.org

Jak informuje - na podstawie doniesień Komitetu Praw Człowieka ONZ - Katolicka Agencja Informacyjna, na uniwersytetach w Aberdeen, Glasgow i Nottingham studenckie gremia odmówiły organizacjom pro-life uznania oficjalnej działalności. Decyzje musiały cofnąć dopiero pod przymusem prawa.

Raport ONZ mówi także o „krytycznym wzroście restrykcji” jeśli chodzi o swobodę wypowiedzi na brytyjskich uczelniach, co pokazuje nowy fenomen zaniku pluralizmu poglądów w tamtejszym środowisku studenckim.

Nie brakuje w raporcie Komitetu Praw Człowieka ONZ opisów spraw dotąd bezprecedensowych, jak ta, kiedy z powodu reprezenotowanego światopoglądu studentka położnictwa na Uniwersytecie w Nottingham musiała zawiesić studia. Uczelnia postanowiła zbadać, czy jej działalność w obronie życia poczętego nie jest sprzeczna z etyką jej przyszłego zawodu.

Julia Rynkiewicz, Brytyjka o polskich korzeniach, stoi na czele studenckiej organizacji pro-life. W rezultacie „śledztwa” musi powtórzyć rok, straciła również możliwość odbycia stażu w lokalnym szpitalu. Dopiero w wyniku interwencji prawnej uczelnia musiała przywrócić jej pełnię praw studenckich i możliwość kontynuacji studiów.

Myślę, że ważnym jest pamiętać o tym, iż bycie obrońcą życia poczętego nie stoi w konflikcie z byciem położną

– zauważyła w rozmowie z dziennikiem „Daily Telegraph” przypominajac, że brytyjska ustawa o aborcji zezwala pracownikom służby zdrowia na tzw. sprzeciw sumienia w tej kwestii.

Rynkiewicz wystąpiła już formalnie przeciw Uniwersytetowi Nottingham, domagając się odszkodowania, gotowa jest również wnieść sprawę do sądu w przypadku braku porozumienia z uczelnią.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii zmienia się nastawienie do aborcji. Rośnie liczba studenckich grup obrony życia poczętego, a według ośrodka sondażowego Savanta ComRes 72 proc. Brytyjczyków nie życzy sobie dalszej liberalizacji prawa aborcyjnego, które zezwala na usunięcie ciąży do 24. tygodnia życia dziecka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter