16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prof. Ryś: młodym ludziom trzeba dać korzenie

Ocena: 4.9
485

– Młodzież oddaliła się od świata wartości – tak o źródłach przemocy wśród młodych ludzi mówi psycholog Maria Ryś. Profesor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odniosła się do brutalnego zdarzenia, które miało miejsce w Pruszkowie.

fot. arch.www.idziemy.pl

Pod koniec lutego br. grupa nastolatków z Pruszkowa znęcała się nad rówieśnikiem. Bili młodego chłopaka, kazali mu całować buty i przypalali mu dłonie papierosami. Wszystko nagrywali i opublikowali w internecie.

Po zgłoszeniu sprawy na policję przez matkę poszkodowanego zatrzymano sześć osób. 13 marca sąd zdecydował o umieszczeniu nastolatków w schronisku dla nieletnich. To trzech chłopaków i trzy dziewczyny. Jak twierdzi prof. Maria Ryś jedną z przyczyn takiej agresji wśród młodzieży jest brak zaangażowania ojca w wychowanie dzieci.

To było przełomowe odkrycie pod koniec XX wieku kiedy okazało się, że kochająca, czuła życzliwa postawa rodzicielska -szczególnie ojca- wpływa także na prawidłowy rozwój także mózgowy dziecka. Ojcowie stawiają wymagania, ojciec jest takim ideałem. Niestety ojcowie bardzo często wycofują się z wychowania. Myślę, że to jest jednak z przyczyn, ale nie jedyna

– twierdzi prof. Ryś.

We współczesnym procesie wychowania zbyt mocno podkreśla się wolność młodych ludzi – ocenia Maria Ryś. – Bardzo ważną przyczyną jest to, że młodzi ludzie oddalili się od świata wartości. Oddalili się dlatego, że nauczyciele i wychowawcy zrezygnowali z przekazu świata wartości, wobec jakiejś mody panującej w wychowaniu młodego człowieka, że trzeba mu zapewnić całkowita wolność – dodaje prof. Ryś.

Trzeba wrócić do prawdziwego wychowania – zachęca psycholog.

Prawdziwe wychowanie obejmuje przede wszystkim to, że dajemy młodym -mówiąc metaforycznie – korzenie i skrzydła. Korzenie czyli wartości i normy to jest coś co jest konieczne, jest potrzebny kręgosłup moralny i do tego musimy wrócić. A skrzydła to jest pasja rozwoju. Ostatnio położyliśmy ogromny nacisk na te skrzydła, ale pasja rozwoju nie może iść w oderwaniu od korzeni

– podkreśla Maria Ryś.

Do brutalnego zdarzenia w Pruszkowie doszło pod koniec lutego. Rzecznik stołecznej policji Sylwester Marczak informował, że są to osoby w wieku od 14 do 16 lat. Troje z nich już wcześniej było znanych policji.

Krzysztof Jędrasik

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter