26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Profilaktyka od kołyski

Ocena: 0
547

Pandemia koronawirusa przykryła problemy uzależnień, ale sprawiła też, że w tej trudnej sytuacji ludzie cierpiący dyskomfort zdrowotny czy ekonomiczny chętniej sięgali po substancje psychoaktywne. Jak w kontekście używek wypada młodzież?

fot. Monika Odrobińska

W telegraficznym skrócie: można odnotować sukcesy w ograniczaniu dostępności alkoholu dla nieletnich, niepokojący jest jednak wzrost liberalnego podejścia rodziców do picia dzieci, a także niesłabnąca popularność e-papierosów. Alarmistycznym zjawiskiem jest używanie tytoniu i alkoholu przez dziewczęta, co rodzi nowe zagrożenia. Spada za to rozpowszechnienie dopalaczy. Załamał się też trend wzrostowy w używaniu przez młodych przetworów konopi, podobne załamanie miało miejsce w roku 2007. Eksperci wiążą to z restytucją wartości konserwatywnych.

 


POKONAĆ NIEŚMIAŁOŚĆ…

W prowadzonym co cztery lata badaniu ankietowym wśród 15–17-latków młodzi przyznają, że mają świadomość ryzyka skutków picia alkoholu: kaca, szkód zdrowotnych, obawy przed zrobieniem czegoś, czego się będzie potem żałowało, wreszcie złego samopoczucia – w takiej właśnie kolejności. W małym stopniu obawiają się kłopotów z policją, w jeszcze mniejszym – utraty kontroli nad piciem. Częściej jednak dostrzegają atuty: poczucie odprężenia, świetną zabawę, towarzyskość i poczucie szczęścia.

Podobnie rzecz się ma z używaniem przetworów konopi. Młodzi widzą w tym więcej konsekwencji pozytywnych niż negatywnych – zwiększenie intensywności radości, otwartości i doświadczeń. Jeśli czegoś się boją, to trudności z koncentracją czy w prowadzeniu rozmowy. Słowem: alkohol i narkotyki mają pokonać nieśmiałość i zintensyfikować doznania, rzadziej sprawić, że będzie się bardziej lubianym lub nie będzie się pominiętym.

Alkohol niezmiennie jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Choć raz w życiu spróbowało go 84 proc. badanych w wieku 15–16 lat oraz 96 proc. 16–17-latków, a w ostatnich 30 dniach sięgało po niego – odpowiednio – 47 proc. i 76 proc. Od 2007 r. zauważalna jest tendencja spadkowa, za to istotna różnica w liczbie pijących dziewcząt i chłopców zaczęła się zacierać. – Wynika to z tego, że mniej chłopców pije – mówi Janusz Sierosławski z Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Młodzież najchętniej sięga po piwo, najrzadziej po wino. Niestety szerzy się wzór picia destruktywnego – do upojenia alkoholowego. W ostatnich 30 dniach przyznaje się do tego co dziesiąty uczeń ostatniej klasy gimnazjum i co piąty uczeń pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej spośród 12 tys. ankietowanych w 2019 r.

W wypowiedziach ankietowanych zwraca uwagę ocena dostępności alkoholu. Jako bardzo łatwy określa go coraz mniej spośród badanych – w tej chwili to 33–46 proc. (zależy, czy chodzi o piwo, wino czy wódkę). W roku 1995 było to 54–73 proc. Spada liczba uczniów kupujących napoje alkoholowe, zwłaszcza piwo.

Niepokoi wzrost postaw liberalnych wśród rodziców. Jeszcze cztery lata temu ze zdecydowaną odmową zgody na picie alkoholu ze strony ojca spotkałoby się 55 proc. nastolatków, ze strony matki – 58 proc. Teraz to odpowiednio: 50 i 54 proc. – Widać w tym potrzebę edukacji dorosłych – podsumowuje Janusz Sierosławski.

 


NARKOTYKI I KONSERWATYZM

Papierosy kiedykolwiek paliła połowa gimnazjalistów i dwie trzecie ich starszych kolegów. To i tak lepiej niż w 2003 r., a sami respondenci przyznają, że coraz trudniej zdobyć tę używkę. To stworzyło pole do większej popularności e-papierosów – u starszej młodzieży popularnych niemal tak samo, jak tradycyjne papierosy, a u młodszych nawet bardziej. – To wbrew pozorom niebezpieczny trend – mówi Janusz Sierosławski. – Owszem, e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnych, jednocześnie jest coraz więcej badań dowodzących, że nie są zupełnie niegroźne. Jeśli sięgają po nie osoby uzależnione od tytoniu, jest to zjawisko pozytywne. Jeśli robi to młodzież bez doświadczeń z tradycyjnymi papierosami, stanowi to otwarcie drogi do przygody z nikotyną, która na zdrowie im nie wyjdzie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 września

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 18,25-28; Ps 25,4-9; Flp 2,1-11; Mt 21,28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ "tak" albo "nie", od którego zależy wszystko - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter