25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Profilaktyka od kołyski

Ocena: 0
1175

 

Jak podkreśla Janusz Sierosławski, w papierosie nie jest niebezpieczny papier, bibułka czy filtr, ale substancje w nim zawarte i to samo dotyczy e-papierosów. Powikłania zdrowotne po ich użyciu wiążą się nie tylko z tytoniem, ale także dodatkami nielegalnymi i niebezpiecznymi.

Trzecią grupą substancji psychoaktywnych są narkotyki. Co optymistyczne, większość badanych nigdy nie sięgała po te substancje, a ci, którym się to zdarzyło, mówią o okazjonalnym eksperymentowaniu z haszyszem czy marihuaną. Choć raz w życiu użyło ich 21 proc. starszych gimnazjalistów i 37 proc. młodszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Częściej chłopcy niż dziewczęta. Po wspomnianych używkach wymieniają oni jeszcze amfetaminę i ecstasy.

– Od 1995 do 2011 r. trwał wzrost używania narkotyków, potem się to ustabilizowało. Pierwsze załamanie trendu wzrostowego miało miejsce w 2007 r., a kolejne w 2019 r. – mówi Janusz Sierosławski. – Trudno to wyjaśnić, nieprzypadkowo jednak spadki obserwujemy w okresach, w których dokonywała się restytucja wartości konserwatywnych w społeczeństwie.

Janusz Sierosławski podkreśla, że spadają nie tylko wskaźniki rozpowszechnienia używania narkotyków, ale także postrzeganej ich dostępności i zasięgu używania w otoczeniu badanych. Jako bardzo ryzykowne uczniowie uważają regularne używanie przetworów konopi, ale próbowanie ich od czasu do czasu zaledwie co czwarty ankietowany postrzega za niebezpieczne. – Należy jeszcze włożyć dużo wysiłku w przekonywanie młodzieży o szkodliwości tych substancji – mówi Janusz Sierosławski.

Ostatnią z badanych substancji psychoaktywnych są dopalacze. Choć raz w życiu używało ich 5 proc. badanych – to o 6 proc. mniej niż w 2011 r.

 


RODZICE DO SZKOŁY! 

– Mówiąc o problemach używania substancji psychoaktywnych przez młodzież, niesłusznie koncentrujemy się na nich samych – mówi Katarzyna Łukowska, p.o. dyrektora PARPA. – Apelować należy do: sprzedawców, rodziców, środowiska szkolnego i reklamodawców. Jeśli co czwarty badany twierdzi, że w ostatnich dniach kupił piwo, oznacza to, że sprzedawcy muszą skuteczniej prosić o dowód osobisty i odmawiać sprzedaży.

Jak mówi Katarzyna Łukowska, dobra relacja z rodzicami jest czynnikiem chroniącym przed sięganiem po substancje psychoaktywne, zła – to czynnik ryzyka. Osobnym tematem jest środowisko szkolne, które nie powinno ograniczać profilaktyki w tym zakresie do nudnych pogadanek, ale poszerzać ją o wyrabianie w młodych ważnych umiejętności. – Co do reklam, to dopóki budzić będą wyłącznie pozytywne skojarzenia z alkoholem, dopóty działania profilaktyczne będą utrudnione – mówi.

Na podstawie wyników badań Janusz Sierosławski określa priorytety dla działań profilaktycznych. – Przede wszystkim należy ograniczyć dostępność alkoholu dla nieletnich – mówi. – Te działania trwają od lat, przynoszą dobre rezultaty, dlatego należy je kontynuować, a nawet intensyfikować. Należy wprowadzić profilaktykę używania przez młodzież e-papierosów. Dalej: edukować rodziców. Obowiązujący w Polsce i krajach ościennych prohibicyjny paradygmat profilaktyczny względem młodzieży nie wytrzymuje u nich czasem konfrontacji z modelem południowoeuropejskim. Coraz trudniej przekonać ich, że lampka wina może zagrozić zdrowiu i rozwojowi ich nastoletnich dzieci.

Rekomendacje w kwestii narkotyków dotyczą z kolei nie tylko uświadamiania szkodliwości tych substancji, ale także zmiany postaw. – Profilaktyka zderza się z budowanym przez lobby promarihuanowe przekonaniem, jakoby marihuana nie była niebezpieczna – mówi Janusz Sierosławski. – Przez to, że jest mniej niebezpieczna niż inne narkotyki czy dopalacze, trudniej zainterweniować w ten trend. Należy więc szukać nowych metod docierania do młodych.

A od kiedy docierać z profilaktyką? – Od okresu prenatalnego, a nawet prekoncepcyjnego. – proponuje Janusz Sierosławski. – Potencjał, z jakim rodzi się dziecko, zależy od substancji psychoaktywnych używanych przez rodziców. To pokazuje, że profilaktyka wśród dzieci i młodzieży powinna zazębiać się z profilaktyką wśród ich rodziców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter