27 czerwca
czwartek
Maryli, Wladyslawa, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Protesty w Helskinkach przed szczytem Trump-Putin

Ocena: 0
124

W stolicy Finlandii Helsinkach, gdzie w poniedziałek spotkają się prezydenci USA i Rosji, odbyła się w niedzielę demonstracja, której uczestnicy apelowali o poszanowanie praw człowieka i demokracji oraz o ochronę środowiska.

fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Około 1,5 tys. osób przemaszerowało przez centrum miasta, udając się na Plac Senacki. Tłum wykrzykiwał hasła: "Prawa człowieka dla wszystkich!" i "Helsinki apelują do pana Putina, Helsinki apelują do pana Trumpa!".

Na wiecu zabrali głos artyści, działacze na rzecz ochrony środowiska i politycy.

Organizatorzy niedzielnej akcji "Helsinki Calling" (Helsinki apelują) podkreślali, że nie była ona wymierzona bezpośrednio w prezydentów USA i Rosji, a jej celem było zwrócenie uwagi na kluczowe problemy świata.

Oddajemy cześć duchowi Helsinek... mile widziany jest tu każdy, kto szanuje prawa człowieka i demokrację i nie rozpowszechnia fake newsów – mówił jeden z uczestników demonstracji, 50-letni Timo Heikkinen.

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w poniedziałek rano w Helsinkach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Finlandia jest gospodarzem szczytu amerykańsko-rosyjskiego, w którym rozmówcą Trumpa będzie tego dnia prezydent Władimir Putin.

Trump wraz z małżonką Melanią przybył rano do rezydencji prezydenta Finlandii – Mantyniemi. Para prezydencka została powitana przez Niinisto i jego małżonkę Jenni Haukio. Przywódcy wyszli na balkon rezydencji, gdzie przez krótki czas podziwiali widok, a następnie zasiedli do śniadania.

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Helsinek na rozmowy z przywódcą USA Donaldem Trumpem, które zaczną się w poniedziałek wczesnym popołudniem. Rozmowy zakończą się konferencją prasową, prawdopodobnie nie będzie wspólnej deklaracji – informował Kreml.

Strona rosyjska zapowiadała przed szczytem w Helsinkach, że tematem rozmów Putina z Trumpem będą relacje obu krajów i główne problemy międzynarodowe.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w sobotę nie wykluczył, że w rozmowach prezydentów może pojawić się temat postawienia przez USA zarzutów oficerom rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.

Dziś w Kościele: środa XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 15,1-12.17-18 ; Ps 105 (104),1-4.6-9 ; Mt 7,15-20.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)