2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przedsiębiorcy z talentem

Ocena: 0
705

Czy można być przedsiębiorcą, który w biznesie kieruje się Ewangelią? Są pracodawcy, którzy przekonują, że tak, i zapraszają do firm Pana Boga.

fot. ks. dr Przemysław Król

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” w Legionowie jest jednym z trzydziestu oddziałów wspólnoty działającej w Polsce. Inicjatorem legionowskiego duszpasterstwa jest lokalny przedsiębiorca, prezes firmy Lopi Andrzej Anuszkiewicz.

Kilka lat temu zaczął zamawiać comiesięczne Msze święte za swoją firmę w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, na Eucharystię zapraszał pracowników. Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem załogi. Po pewnym czasie na Msze święte prowadzone przez ks. prał. Tomasza Chciałowskiego, miejscowego proboszcza, zaczęli przychodzić inni pracodawcy z powiatu legionowskiego, aby modlić się w intencji własnych firm. W ten sposób zrodziły się nieformalne spotkania przedsiębiorców, którzy mieli możliwość porozmawiać i podzielić się życiowymi doświadczeniami. Pracodawcy nawiązali współpracę z duszpasterstwem przedsiębiorców „Talent” prowadzonym przez księży sercanów, tworząc oddział „Talentu” w Legionowie.

Obecnie do wspólnoty należy ponad trzydziestu przedsiębiorców uczestniczących w comiesięcznych spotkaniach, które mają charakter otwarty. W 2022 r. odbywają się pod hasłem „Od nowa do Słowa”. Punktem wyjścia jest rozważanie fragmentów Ewangelii z odniesieniem do zagadnień biznesowych i materialnych. Podczas spotkań jest czas na dzielenie się refleksjami w małych grupach.

 


BIZNES PO BOŻEMU

Opiekunem duchowym „Talentu” w całej Polsce jest ks. dr Przemysław Król SCJ. Kapłan mówi, że wśród wielu przedsiębiorców istnieje przekonanie, że spraw religijnych nie powinno się łączyć z biznesem. – Celem naszego duszpasterstwa jest pokazywanie, że etyka i moralność to cechy pożądane w działalności gospodarczej, a rozwój wiary pracodawców i pracowników ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy. Rzeczywistości biznesowej nie da się oderwać od życia duchowego – wyjaśnia.

Duszpasterz przedsiębiorców opowiada, że na spotkaniach poruszane są kwestie tego, w jaki sposób uczciwie wypracować zysk i kształtować sprawiedliwą marżę za usługi. Z jednej strony utrzymywać dochód, a z drugiej strony oferować produkty w korzystnej cenie wobec konkurencji.

Ważnym polem formacji są zagadnienia związane z etyką pracy. W formacji zwraca się uwagę na kształtowanie uczciwych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Podpisywania korzystnych dla obu stron umów, mądrego podziału zysku pomiędzy właściciela oraz zatrudnionych.

 


POWOŁANIE LIDERA

Za dokumentem pt. „Powołanie lidera biznesu”, wydanym przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”, duszpasterstwo uzmysławia, że bycie przedsiębiorcą jest jednym z rodzajów powołania. Realizuje się m.in. poprzez dawanie dobrych warunków pracy pracownikom czy tworzenie usług z dbałością o środowisko naturalne. – Powołanie przedsiębiorcy to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również dostrzeganie potrzeb innych. Działalność gospodarcza, firmy i korporacje powinny być budowane na mocnym fundamencie wartości. Każdy przedsiębiorca jak sługa z przypowieści o talentach jest wezwany, aby odpowiedzialnie przyjąć powołanie powierzone mu przez Boga – zaznacza sercanin.

Andrzej Anuszkiewicz dodaje, że osoby ze wspólnoty wspierają się duchowo poza spotkaniami i nawiązują relacje towarzyskie. – Jesteśmy z sobą zżyci, dzięki temu mamy większą łatwość otwierania się na innych i mówienia na spotkaniach modlitewnych o sprawach trudnych. Dostaję wiele świadectw, że przedsiębiorcy czekają oraz potrzebują „Talentu”. Formacja w duszpasterstwie porządkuje wiele kwestii pracowniczych. Uczy organizacji dnia, aby w codzienności znalazła się przestrzeń dla rodziny i domu – przekonuje Anuszkiewicz.

 


FIRMOWE ORATORIUM

W każdej z firm Andrzeja Anuszkiewicza dzień rozpoczyna się od porannej modlitwy. Co roku zabiera pracowników na rekolekcje. – W przeszłości odmawialiśmy modlitwy na hali produkcyjnej. Dziś w budynku mojej firmy znajduje się specjalne oratorium. Na jego utworzenie i wniesienie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki dostałem zgodę ówczesnego ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera SAC. W tym roku do drugiego z przedsiębiorstw zdobyłem relikwie bł. ks. Michała Sopoćki – tłumaczy przedsiębiorca. Przykładem firmy pana Andrzeja zainspirował się jeden z członków „Talentu”, który również odmawia modlitwę z pracownikami.

Corocznym świętem środowiska katolickich liderów biznesu jest Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę, która odbędzie się 19 czerwca br. (więcej informacji: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl).

Szczegółowe informacje o Duszpasterstwie Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” na www.duszpasterstwotalent.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter