28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemyśl: rozpoczęły się obchody 70. rocznicy Akcji "Wisła"

Ocena: 0
456

W Przemyślu 28 kwietnia zainaugurowano oficjalne obchody 70. rocznicy Akcji „Wisła”. W piątek odbyła się debata "Społeczna recepcja akcji "Wisła" zorganizowana przez Związek Ukraińców w Polsce.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podczas spotkania odczytano apel Polaków i Ukraińców. Autorzy proszą w nim, aby nie pozwolić, „by nasilające się i służące obcym interesom prowokacje, akty agresji zagroziły dobrosąsiedzkim relacjom i stosunkom Polaków i Ukraińców”. 

Wśród zaproszonych gości piątkowej debaty znaleźli się: Adam Bodnar, Paweł Smoleński, Bogumiła Berdychowska i Piotr Tyma. Dyskusję prowadziła Iza Chruślińska – publicystka i aktywistka społeczna.

Panele będą prowadzone również w sobotę. Wieczorem zaplanowano pokaz filmów „Obóz Jaworzno” i „Bieszczadzkie ikony”. 

Natomiast w niedzielę w całej Polsce zostaną odprawione Msze święte w intencji ofiar akcji „Wisła”. W Przemyślu główne nabożeństwa odbędą się w greckokatolickim soborze św. Jana Chrzciciela, gdzie modlitwie będzie przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz oraz w prawosławnej cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Również w niedzielę rozpocznie się III Kongres Ukraińców Polski. Przemyskie obchody zakończą się 1 maja, ale wydarzenia związane rocznicą Akcji „Wisła” potrwają przez kilka miesięcy. 

Akcja „Wisła” była przymusową deportacją ludności ukraińskiej, która objęła 140 tys. osób. Rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 r. Decyzję o jej przeprowadzeniu podjęły władze komunistyczne. Była to reakcja na działania Ukraińskiej Powstańczej Armii. W wyniku Akcji „Wisła” partyzantka została rozbita, ale masowe przesiedlenia dotknęły ludność cywilną, która nie miała związków z UPA. 

Akcję „Wisła” potępił w 1990 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2007 roku ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy – śp. Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter