12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przesłanie 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka

Ocena: 0
202

Prezentujemy przesłanie 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę 6 kwietnia 2024 r.

Fot. Pixabay - CC0

Przesłanie 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka
Jasna Góra 6 kwietnia 2024 r.

My, przedstawiciele polskich ruchów obrony życia człowieka i praw rodziny, zebrani przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej:

Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych działań obywatelskich w związku z zaplanowanym w Sejmie na 10 kwietnia br. pierwszym czytaniem czterech projektów ustaw proaborcyjnych. (...) Zaproponowane projekty ustaw nie tylko są sprzeczne z polską racją stanu i godzą w porządek konstytucyjny RP, ale są też zamachem na fundamentalne wartości cywilizacyjne, wynikające wprost z prawa naturalnego. Wobec dyktatu mniejszości, która zdominowała główne media, nie możemy zapominać, że większość opinii publicznej jest za prawną ochroną życia. Według badania CBOS „Stosunek Polaków do aborcji 2023” tylko 18 proc. Polaków popiera aborcję „na życzenie”. Z marcowego badania przeprowadzonego przez United Surveys wynika, że jest to 24,7 proc. Dlatego apelujemy o kontaktowanie się z posłami w swoich okręgach osobiście, telefonicznie, listownie czy e-mailowo, aby dostarczyć wszelkich dostępnych, merytorycznych argumentów za odrzuceniem tych projektów.

W związku z rozpoczynającą się debatą sejmową nad projektami ustaw ograniczających zakres prawnej ochrony życia, apelujemy do polityków i dziennikarzy o niekierowanie się uprzedzeniami ideologicznymi i formułowanie przekazu w przestrzeni publicznej w oparciu o rzetelną wiedzę naukową. Domagamy się dostępu do mediów publicznych. Uważamy za niedopuszczalne wykorzystywanie prawa człowieka do życia do celów politycznych.

Wyrażamy wdzięczność Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za zawetowanie nowelizacji prawa farmaceutycznego, umożliwiającej zakup dzieciom od 15 roku życia tzw. pigułki „dzień po”. Ustawa przegłosowana przez posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi wprowadzała dostępność bez recepty pigułek zawierających octan uliprystalu. W zależności od dnia cyklu miesiączkowego, w którym zostanie zażyta, substancja ta może zadziałać antykoncepcyjnie lub przeciwzagnieżdżeniowo (antynidacyjnie). Jeśli zarodek nie może się zagnieździć w macicy, ginie. Pigułka może więc doprowadzić do śmierci człowieka na najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Prezydent uzasadnił swoją decyzję poszanowaniem praw konstytucyjnych i standardu ochrony zdrowia dzieci, a także wsłuchaniem się w głos rodziców. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o licznej korespondencji, w tym petycji podpisanej przez 30 tys. osób, zawierającej wniosek o zawetowanie ustawy. Dlatego tak ważne jest nasze obywatelskie zaangażowanie i aktywność ruchów obrony życia i praw rodziny.
W niedzielę, 14 kwietnia br. gorąco zachęcamy do udziału w „Narodowym Marszu Życia”. Marsz rozpocznie się na Placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 12:30 i przejdzie ulicami stolicy pod hasłem „Niech żyje Polska!”. Wcześniej, o godz. 11.00 w warszawskich katedrach odbędą się msze św. w intencji ochrony życia. Podobna msza odbędzie się na zakończenie marszu o godz. 16.00 w kościele św. Aleksandra. Dziś, gdy waży się społeczna i duchowa przyszłość Ojczyzny, a wielu Polaków uznało, że naród porzucił cywilizację życia i dziedzictwo św. Jana Pawła II, konieczny jest nowy zryw w duchu odpowiedzialności za rodziny, dzieci, suwerenność Ojczyzny i kulturę budowaną w oparciu o wiarę, nadzieję i miłość. W tak trudnym czasie musimy dać świadectwo naszego zaangażowania i postawy za życiem.

Apelujemy do polityków wszystkich formacji o kontynuowanie pozytywnych zmian w stosunku do osób z niepełnosprawnościami i rodzin wychowujących dzieci wymagające szczególnej opieki. Obecnie, po odblokowaniu możliwości podejmowania pracy przez rodziców pobierających świadczenie pielęgnacyjne z uwagi nad opiekę nad ciężko chorymi dziećmi, konieczna jest poprawa dostępności do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych.
Apelujemy o udział w zbliżających się wyborach samorządowych. Szukając odpowiednich przedstawicieli do władz lokalnych, pamiętajmy o kryterium sformułowanym przez św. Jana Pawła II 19 czerwca 1983 roku na Jasnej Górze: „Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”.

W imieniu pielgrzymów

Wojciech Zięba, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka,
Paweł Wosicki, Fundacja „Głos dla Życia”,
Adam Kisiel, Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci,
Lech Łuczyński, Koalicja dla Życia i Rodziny

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter