29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Puńsk: obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Litwy

Ocena: 0
2913

Dźwięk dzwonów kościelnych oraz małych dzwoneczków w rękach mieszkańców Puńska (Podlaskie) towarzyszył obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Litwini odsłonili z tej okazji w Puńsku pomnik z drewna, na którym również zawisły dzwony.

fot. PAP/Artur Reszko

Litwa 16 lutego obchodzi święto odzyskania niepodległości. W tym roku przypada 100. rocznica tego wydarzenia. Uroczystości odbyły się w Puńsku, w gminie tej Litwini stanowią aż 80 proc. lokalnej społeczności. Puńsk jest nazywany stolicą Litwinów w Polsce.

Kulminacyjny moment obchodów nastąpił przed południem przy kościele w Puńsku. Po mszy rozległ się głos dzwonów kościelnych a licznie zebrani mieszkańcy Puńska także dzwonili małymi dzwoneczkami w rękach.

– Dzwonki wzywają do czujności do świętowania niepodległości, stąd wokół mamy te dzwony i dzwoneczki – powiedział PAP Zenon Kniza, autor drewnianego pomnika, który stanął przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

Pomnik to wielki stuletni, dębowy pień z drewnianymi skrzydłami w kształcie litewskiego instrumentu strunowego o nazwie kankle. Na szczycie rzeźby wisi duży dzwon i kilkanaście mniejszych dzwoneczków.

Kilkuset mieszkańców Puńska sprzed kościoła przeszło ulicami miasta właśnie pod Dom Kultury Litewskiej, gdzie odsłonięto i poświęcono drewniany pomnik wykonany na 100–lecie odzyskania niepodległości Litwy.

Jak powiedział PAP dyrektor Szkoły Podstawowej w Puńsku Jan Wydra, po ogłoszeniu przez radę litewską Tarybę aktu niepodległości w 1918 roku, we wszystkich kościołach litewskich zabrzmiały wtedy dzwony.

– Wyszliśmy z kościoła dzwony dzwoniły i my dzwoneczkami, bo dokładnie sto lat temu Taryba podpisała akt niepodległości. To był wtedy znak, że nikt nie da nam tej wolności za darmo. Trwała jeszcze wojna, a inteligencja już myślała o niepodległości Litwy i podpisała akt tej niepodległości. To oznacza, że my sami zawsze musimy dbać o tę niepodległość, by już jej nigdy nie utracić – powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

W piątek wieczorem, o godz. 20.00, we wszystkich wsiach w gminie Puńsk na wzniesieniach zostaną rozpalone ogniska. W sobotę o godz. 18-tej w domu kultury odbędzie się uroczysty koncert niepodległościowy.

Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach organizuje obchody w niedzielę 18 lutego. O 13.00 zostanie odprawiona msza w Bazylice Sejneńskiej w intencji niepodległości Litwy. Po mszy Litwini złożą kwiaty pod pomnikiem Antanasa Baranauskasa, litewskiego poety i biskupa żyjącego w latach 1835-1902. Następnie w Klasztorze Podominikańskim w Sali Litewskiej zostanie otwarta wystawa poświęcona 100 latom niepodległości Litwy, a w Domu Litewskim obok konsulatu będzie można wysłuchać uroczystego koncertu.

Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny.

16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.

W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter