17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radość dzielona

Ocena: 5
712

Grupa na WhatsAppie, spotkania dla mam – to sposoby na tworzenie przyjaznego środowiska.

fot. Anastasiya Gepp | pexels.com

„Brat wspomagany przez brata jest niczym miasto warowne” – mówi Księga Przysłów. „Jeden drugiego brzemiona noście” – napomina św. Paweł, znane powiedzenie mówi zaś, że smutek dzielony z kimś jest połową smutku, a radość dzielona – podwójną radością.

Realizmu tych zdań dotykamy każdego dnia.

Często czujemy się przytłoczeni problemami nie ze względu na ich obiektywną wagę, lecz dlatego, że nie mamy ich z kim podzielić. I nie zawsze chodzi tu o fizyczną pomoc, choć i ta jest nieraz potrzebna. W szkole, przedszkolu czy wśród sąsiadów – drobne gesty życzliwości, np. przywiezienie dzieci, zakupy czy dyżury obiadowe, bo mama z maluchem wylądowali w szpitalu, ogrzewają serce i dodają siły do zmagań. A czasem wystarczy, że ktoś nas po prostu wysłucha, doda otuchy czy ze współczuciem spojrzy w oczy.

Znam rodziny, które czują się bardzo samotne i wyobcowane. Bo na przykład mają kilkoro dzieci i chcą, by wzrastały one w zdrowych wartościach, wbrew trendom i modom narzucanym przez otoczenie. I jest im naprawdę trudno, bo wokół nie ma środowiska, które rozumie i podziela ich wizję, daje wsparcie, otuchę i życzliwość. Jest to ważne także dla dzieci, które im starsze, tym baczniej rozglądają się wokół i chłoną wzorce z otoczenia. A jeśli nasza rodzina jest jedyna w całej okolicy, o ile trudniej nam, rodzicom, przekonywać dzieci, że nie jesteśmy odklejonymi od współczesnych realiów dziwakami.

Ci, którzy dopiero szukają miejsca do życia, niech rozważą je także pod tym kątem. Wiele rodzin sprowadziło się na przykład w okolice szkół „Sternika” (ten przykład jest mi znany, ale jest też wiele innych) – nie tylko po to, by mieć blisko szkołę, lecz również siebie nawzajem. Jeśli nie mamy możliwości zmiany, twórzmy środowisko wokół siebie. Chociażby przez parafialną czy środowiskową grupę na WhatsAppie czy Messengerze. W naszej parafii grupa ma już ponad sto osób i wciąż się rozrasta. Bezpośrednią inspiracją do tego felietonu była rozmowa z mamą z małej miejscowości, która samotna w swoim otoczeniu, wzięła sprawy we własne ręce i zakłada właśnie klub mam. Znalazła dwie inne zapalone mamy, mają już miejsce i wkrótce planują pierwsze spotkania. Można? Oczywiście! Zamiast narzekać lub wpadać w zniechęcenie, warto aktywnie szukać albo budować przyjazne środowisko dla naszych rodzin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter