24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rajski Powsin

Ocena: 0
1779

Kolorowe, pachnące kwiaty, rośliny drapieżne i owoce cytrusowe, okazy z dalekiej Japonii i USA. To wszystko można obejrzeć w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Fot. ks. Henryk Zieliński/ Idziemy

Na łące wśród kwiatów rozkładają kocyki mamy z dziećmi. Tu nie ma tabliczek z napisem „Nie deptać trawników”, można sobie nawet urządzić piknik. – Wszechobecna zieleń uspokaja, cieszy oczy. Są tu rośliny nie tylko dla koneserów, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego – mówi mgr inż. Marta Kamińska z Działu Edukacji Ogrodu Botanicznego PAN.

Rośliny są podzielone na kolekcje: m.in. roślin drzewiastych, roślin tropikalnych i subtropikalnych, warzywnych, sadowniczych czy leczniczych. Kolekcja roślin drzewiastych (Arboretum) zajmuje ok. sześciu hektarów. Należą do niej np. pięknie kwitnące magnolie, tulipanowce, różaneczniki i azalie, a także ciekawe odmiany drzew iglastych. – Serdecznie zapraszamy do spaceru po Arboretum wśród roślin z kilku kontynentów – zachęca mgr inż. Agnieszka Kościelak, kurator kolekcji. – Warto zobaczyć oryginalne kwiaty przypominające tulipany na drzewie tulipanowca amerykańskiego. W czerwcu jest jeszcze okazja podziwiać późnokwitnące odmiany różaneczników zimozielonych. Jedną z ciekawszych odmian jest „America”, o kwiatach ciemnoczerwonych. Interesującym okazem jest mamutowiec olbrzymi, reprezentant rośliny iglastej należącej do najwyższych drzew świata, oraz sosna oścista, której egzemplarze w ojczyźnie – w Stanach Zjednoczonych – mają po 4600 lat!

Kolekcja flory Polski prezentuje rośliny występujące w różnych częściach kraju: na wybrzeżu Bałtyku, na nizinach i w górach: Beskidach, Sudetach, Tatrach, Pieninach i Bieszczadach. Jest też ekspozycja roślin źródliskowych, do której należy m.in. niezwykła paproć: długosz królewski.

– To właśnie z nim wiąże się legenda o kwiecie paproci poszukiwanym w noc świętojańską – zwraca uwagę mgr inż. Jolanta Podlasiak, kurator kolekcji flory Polski. W czerwcu ładnie kwitnie parzydło leśne (naturalnie rośnie w górskich lasach, na cienistych zboczach) oraz goździk skupiony (występuje na bieszczadzkich połoninach). – Z kolei na rabacie kserotermicznej możemy podziwiać kwitnące trzy gatunki lnu: len włochaty, austriacki i złocisty, oraz występujący licznie przetacznik zwodny o kłosowatych, niebieskich kwiatostanach.

Niezwykłym miejscem jest oranżeria, w której przez cały rok zwiedzający oglądają rośliny tropikalne, np. kamelie, figowce, cytrusy, a także paprocie drzewiaste – rośliny starsze niż dinozaury! Najwięcej emocji budzą rośliny owadożerne, jak tłustosz, kapturnica, dzbanecznik, na których widać jeszcze przyklejone owady. – Wewnątrz ich liści znajduje się wabiąca substancja. Owad przylatuje i zlizuje ją, a ponieważ ścianki liścia są śliskie, owad wpada do jego wnętrza. Na dole jest substancja, dzięki której roślina trawi owada – tłumaczy Marta Kamińska. Dzieci odwiedzające ogród zawsze zadają to samo pytanie: „Co się stanie, jeśli włożymy palec?”. Odpowiedź uspokaja: nic się nie stanie, bo nasz palec jest dla tej rośliny zbyt duży i ma inną strukturę niż ciało owada.

Ogród Botaniczny PAN działa od 1974 r. jako samodzielna placówka naukowa, a w 1990 r. został otwarty dla zwiedzających. Na powierzchni prawie 30 hektarów udostępnianych zwiedzającym znajduje się kilka tysięcy odmian roślin. Jednym z celów działania ogrodu jest zapobieganie wyginięciu gatunków zagrożonych, do czego służy m.in. Bank Nasion. Specjalnie wcześniej przygotowane nasiona są zamrażane lub zabezpieczane w ciekłym azocie, który umożliwia ich długoletnie przechowywanie.

Do ogrodu prawie codziennie przyjeżdżają ze szkół dzieci i młodzież, by brać udział w zajęciach prowadzonych przez Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej. Największą popularnością cieszą się tematy: „Drzewa w naszym otoczeniu”, „Co się kryje w kropli wody” i „Niezwykły świat roślin owadożernych”. – Podczas warsztatów dzieci mogą nauczyć się wykonywać preparaty mikroskopowe, a nawet obejrzeć prawdziwe polowanie... Bo badając próbkę wody pod mikroskopem zobaczymy, jak mikroorganizmy drapieżne pływają za roślinożercami, gonią je i zjadają – opowiada Marta Kamińska. Oferta Centrum Edukacji jest ciekawa także poza sezonem letnim.

Ogród jest czynny codziennie od godz. 9 do 20. Bilety wstępu: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł. Dojazd autobusem 519.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter