29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rakiety uderzyły w katedrę w Sudanie

Ocena: 5
354

W wyniku ataku rakietowego, do którego doszło w mieście Al-Ubajjid w środkowym Sudanie zniszczona jest katedra Maryi Królowej Afryki oraz dom księży - poinformował tamtejszy episkopat. Księża oraz biskupi są jednak bezpieczni.

fot. PAP/EPA.

Na konferencji prasowej w poniedziałek 24 kwietnia, relacjonowanej przez Catholic Radio Network (CRN), ks. Peter Suleiman powiedział: Pierwsza rakieta trafiła w część domu księży, a druga eksplodowała przed bramą kościoła katedralnego, powodując rozbicie szkła. Dodał, że biskup i inni księża są bezpieczni, ale budynki są zniszczone. Atak miał miejsce gdy biskup Yunan Tombe Trille Kuku Andali i inni księża modlili się przed Najświętszym Sakramentem.

15 kwietnia wybuchły walki między oddziałami wojska lojalnymi wobec szefa sudańskiej Tymczasowej Rady Rządowej, generała Abdela Fattaha al-Burhana, a paramilitarnymi Szybkimi Siłami Wsparcia (RSF) pod dowództwem generała Mohameda Hamdana Dagalo. Od rozpoczęcia walk zginęło co najmniej 427 cywilów, a ponad 10 tys. osób uciekło do sąsiedniego Sudanu Południowego.

Kościół – podsumował ks. Suleiman – jednoczy swój głos z resztą ludzi, którzy pragną pokoju, aby obie strony zaprzestały walki i przystąpiły do negocjacji.

W 2017 roku obalony były władca Umar al-Baszir zaoferował Sudan rosyjskiemu dyktatorowi Władimirowi Putinowi jako „bramę Rosji do Afryki”. Omawiano m.in. plany budowy ważnej dla Moskwy bazy morskiej na Morzu Czerwonym u wybrzeży Sudanu.

Jak informuje telewizja CNN sudańskim paramilitarnym Szybkim Siłom Wsparcia (RSF) pomocy udziela rosyjska „Grupa Wagnera”. Jej szef Jewgienij Prigożyn otrzymał licencje na kopalnie złota, a obecnie w zamian dostarcza broń RSF, w tym rakiety ziemia-powietrze. Z doniesień CNN i dziennikarzy śledczych wynika również, że złoto o wartości kilku miliardów dolarów przez lata było przemycane z Sudanu do Rosji kanałami Wagnera.

Jest to lukratywny biznes, który zapewnia Putinowi pieniądze na sprzeczną z prawem międzynarodowym wojnę przeciwko Ukrainie – i który po raz kolejny pokazuje, że Rosja zamiast prowadzić konstruktywną politykę światową, jest zdolna jedynie do wywoływania globalnych konfliktów – uważają obserwatorzy sceny międzynarodowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter