29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Raport o wielodzietnych

Ocena: 5
965

Pytania o sytuację materialną, główne wydatki i czas poświęcany na obowiązki domowe zadano rodzinom wychowującym troje lub więcej dzieci w ramach ogólnopolskiego badania dużych rodzin „Wielodzietni w Polsce 2016”, które zostało przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” wiosną 2016 r. Wyniki zaprezentowano 5 grudnia podczas konferencji prasowej.

fot. Hanna Michniewicz

Z raportu wynika, że większość rodzin wielodzietnych (60 proc.) mieszka na wsi, a tylko 8 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Swoją sytuację materialną, jeszcze przed wprowadzeniem programu 500+, 47 proc. rodzin określiło jako przeciętną, 26 proc. jako dobrą, 15 proc. zaś jako złą. Także 47 proc. rodzin oceniło, że w ostatnim roku dochody gospodarstwa domowego nie pozwalały na zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny, 58 proc. rodzin uzyskało dochód nieprzekraczający 3 tys. netto miesięcznie.

– Jeśli taka rodzina składa się z sześciu-siedmiu osób, to dochód na osobę wynosi ok. 500 zł, czyli poniżej egzystencji biologicznej według GUS. Po wprowadzeniu programu 500+ taka rodzina dostaje prawie dwa razy tyle. To kolosalna zmiana, zmniejszenie obszaru ubóstwa w Polsce – ocenia Paweł Woliński, członek zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Większość pieniędzy badane rodziny przeznaczają na zakup żywności – średnie wydatki w tej kategorii wynoszą 1620 zł miesięcznie. Na drugiej pozycji znajdują się koszty związane ze spłatą kredytów i pożyczek – aż 1089 zł. – Większość rodzin wydaje bardzo niewiele na kulturę i rozrywkę czy zajęcia dodatkowe dla dzieci – zwraca uwagę Paweł Woliński.

Odpowiedzi dotyczące czasu poświęcanego na domowe obowiązki świadczą o tym, że w rodzinach wielodzietnych podział prac jest rozłożony między żonę, męża i dzieci. Matki o wiele więcej czasu niż ojcowie przeznaczają na opiekę nad dziećmi i odrabianie z nimi lekcji, ale 77 proc. mężczyzn zajmuje się w domu praniem i sprzątaniem, 75 proc. przygotowuje posiłki, 79 proc. prasuje ubrania.

Badani zostali także zapytani o oczekiwania, jakie mają wobec ZDR. – Głównym celem, który zidentyfikowaliśmy, jest długoterminowa zmiana wizerunku wielodzietności. Niestety opinie o rodzinach wielodzietnych zwykle opierają się na przekazie medialnym, a jest on niezbyt korzystny – mówi Paweł Woliński.

Oczekiwania wobec ZDR dotyczą także budowania społeczności lokalnej. Między innymi w tym celu Związek nawiązał współpracę z grupą Eurocash, w której skład wchodzi 100 tys. małych sklepów w całej Polsce. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie zniżek dla dużych rodzin, a także rozpowszechnianie informacji o Związku poprzez lokalne sklepy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -