8 września
niedziela
Marii, Adrianny, Serafiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W rocznicę bitwy

Ocena: 0
1175

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński przewodniczył w niedzielę 28 lutego Mszy świętej w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na warszawskim Grochowie w 185. rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską.

2016-02-29 11:32 jk, mz
fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, służby porządkowej Totus Tuus, rzemiosła, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy Grochowa. Obecni byli również przedstawiciele Kręgu Pamięci Narodowej, Komitetu Katyńskiego oraz Stowarzyszenia Olszynka Grochowska.

Na początku homilii bp Miziński nawiązał do jubileuszu 90-lecia istnienia Parafii Najczystszego Serca Maryi. – Dziś pochylamy się także nad kartą z historii naszego narodu. W tym miejscu szczególnie zapisała się pamięć o naszych rodakach walczących 185 lat temu w bitwie o Olszynkę Grochowską. Wielu z nich oddało wtedy życie za ojczyznę. Tym samym przyczynili się oni do tego, że dziś bez przeszkód możemy gromadzić się na tej Eucharystii w wolnej niepodległej Polsce – mówił bp Miziński.

Odnosząc się do czytań liturgicznych przypomniał, że imię Pana Boga "Jestem Który Jestem", które objawił Mojżeszowi, oznacza, że Bóg jest jedyny i poza Nim nie ma żadnego innego boga, a także, że Bóg nie ma początku ani końca – ciągle jest, Jego istnienie jest poza czasem. Bóg zawsze jest, zaś "człowiek, jako stworzenie, jest bytem przygodnym" – dodał sekretarz KEP.

Dziękując Bogu za 90 lat istnienia parafii przy Placu Szembeka, bp Miziński podziękował ks. prał. Krzysztofowi Uklei za troskę o jej mieszkańców w wymiarze duchowym i materialnym, oraz samym wiernym za wszechstronne wsparcie. Przypomniał, że ta duchowa świątynia została nieodłącznie związana z historią Polski i jest postrzegana jako część dobra narodowego.

Bp Miziński zaznaczył, że 185 lat temu Bóg tchnął Ducha odwagi i poświęcenia w serca młodych ludzi, aby stawili opór zaborcy. Walcząc, nasi rodacy nie stracili ani na chwilę wiary i nadziei na zwycięstwo.

Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz odczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił w nim uwagę m.in. na fakt, że w bitwie pod Olszynką Grochowską męstwo polskiego żołnierza oraz umiejętności naszej kadry dowódczej sprawiły, iż niemożliwe okazało się szybkie stłumienie Powstania Listopadowego. Mimo, że od tych wydarzeń minęło prawie 200 lat, nadal odczuwamy głęboki szacunek i wdzięczność wobec tych, którzy w imię najwyższych ideałów i wartości gotowi byli na trudy wojny i ofiarę życia.

Pierwszą część uroczystości zakończyło złożenie wieńca w kruchcie kościoła przez przedstawiciela mieszkańców Grochowa. Znajdują się tam tablice upamiętniające pułki uczestniczące w bitwie pod Olszynką Grochowską.

Od strony muzycznej uroczystość uświetniły Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego pod batutą por. Łukasza Kukulskiego oraz parafialny chór Cor Mariae.

Potem w Alei Chwały na ul. Traczy, przy obelisku upamiętniającym jej twórców – ks. Wacława Karłowicza i Stefana Melaka odbył się Apel Pamięci. Złożono kwiaty, a orkiestra odegrała "Warszawiankę". Po przemarszu Aleją Chwały (ul. Traczy) obchody były kontynuowane przy pomniku bitwy o Olszynkę Grochowską. Tam przemówienie wygłosił podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski. Po odegraniu hymnu państwowego list marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego odczytał jego doradca Tomasz Żukowski. Następnie odbył się Apel Poległych i oddano salwę armatnią.

Kilka osób zostało odznaczonych medalami "Pro Patria", przyznawanymi przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymali je: Andrzej Firlong, Józef Heleński, Andrzej Lipczyński, Andrzej Melak, Jan Franciszek Waś i Józef Wojtaś. Po dekoracji do zebranych przemówienie wygłosił zastępca szefa Urzędu, Jan Józef Kasprzyk.

Uroczystość zakończyła się modlitwą za poległych, którą poprowadził ks. Roger Gładki, oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem bitwy o Olszynkę Grochowską.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 września

Poniedziałek, XXIII Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 6-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter