16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica obławy augustowskiej

Ocena: 0
1611
Największa po wojnie akcja Armii Czerwonej przeciwko niepodległościowemu podziemiu w Polsce i wspierającej go ludności cywilnej miała miejsce w lipcu 1945 r. na terenach Puszczy Augustowskiej.
Niektórzy historycy, z prof. Nikitą Pietrowem, wiceprezesem rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” na czele, łączą ją z oczyszczaniem terenu w związku z przejazdem przez Polskę specjalnego pociągu wiozącego Józefa Stalina i Ławrentija Berię na międzynarodową konferencję do Poczdamu (17 lipca – 2 sierpnia 1945 r.).

Na rozkaz samego Stalina rozpoczęła się tzw. Obława Augustowska. Wojska 3. Frontu Białoruskiego gruntownie przeczesały nie tylko lasy augustowskie, lecz także przylegające do nich miejscowości w powiatach: augustowskim, sejneńskim i suwalskim. Akcję wspierali funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, a osłonowo także żołnierze LWP. Zadanie wykonali skrupulatnie. Nie ma żadnych śladów, aby którykolwiek z 1420 Polaków ujętych podczas obławy pozostał przy życiu.

Przewodniczący Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku ks. prałat Stanisław Wysocki sądzi, że ofiar może być nawet ponad 1900. Miejsce egzekucji i pochówku polskich ofiar Obławy Augustowskiej pozostaje nieznane. Początkowo myślano, że jest to las w okolicach wsi Giby, gdzie w 1991 r. urządzono symboliczną mogiłę pomordowanych.

W 61. rocznicę Obławy Augustowskiej 23 lipca o godz. 11 w tym właśnie miejscu Mszy Świętej będzie przewodniczyć i homilię wygłosi biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 29 (410), 21 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter