20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica Olszynki Grochowskiej

Ocena: 0
1738
Mijają 182 lata od bitwy pod Olszynką Grochowską. O bohaterach jednego z najkrwawszych starć Powstania Listopadowego przypomniały uroczystości zorganizowane w wigilię rocznicy.
Rozpoczęła je Msza Święta pod przewodnictwem bp. Kazimierza Romaniuka, odprawiona w kościele Najczystszego Serca Maryi przy pl. gen. Piotra Szembeka. Podczas modlitwy wspominano obrońców Pragi i Warszawy z 1831 r.,

ale także tych, dzięki którym pamięć o nich przetrwała, m.in. inicjatorów i organizatorów dorocznych spotkań, w tym działaczy Kręgu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Olszynka Grochowska oraz budowniczych i fundatorów świątyni Najczystszego Serca Maryi. Kościół erygowano 25 lutego 1925 r. na pamiątkę bitwy pod Olszynką.

Po Mszy Świętej wierni przemaszerowali w okolice pomnika-mogiły, w której od 1936 r. spoczywają doczesne szczątki uczestników powstańczej batalii. Tam w prowadzącej do krypty wzdłuż ul. Traczy Alei Chwały im. ks. Wacława Karłowicza i Stefana Melaka odśpiewano „Warszawiankę”. W asyście pocztów sztandarowych – głównie z praskich szkół oraz organizacji i stowarzyszeń niepodległościowych, harcerzy oraz żołnierzy Garnizonu Warszawa i Żandarmerii Wojskowej – złożono kwiaty i zapalono znicze przy głazach pamięci dedykowanych m.in. generałom Franciszkowi Żymirskiemu, Janowi Skrzyneckiemu, Józefowi Chłopickiemu. Przy pomniku-mogile odśpiewano hymn narodowy. Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Krzysztof Kozera z parafii św. Wacława. Przed nią grupy rekonstrukcyjne przedstawiły namiastkę bitwy. Jak podaje portal Dobroni.pl, mimo iż rok wcześniej Rada Warszawy podjęła uchwałę o organizacji dużej rekonstrukcji oraz przeznaczyła na nią odpowiednie fundusze, ostatecznie, z uwagi na kryzys, środków tych nie przekazano.

Głos zabrali m.in. poseł Adam Kwiatkowski, Jan Waś z Kręgu Pamięci Narodowej oraz płk Bolesław Siemiątkowski, wiceprezes Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Mówcy, dziękując wszystkim przybyłym, zwracali uwagę, że z roku na rok uczestników rocznicowego spotkania jest coraz więcej.

Uroczystość zakończył Apel Poległych. Po nim przy pomniku-mogile kwiaty złożyły delegacje bliskich rodzin bohaterów związanych z Olszynką, w tym ks. Karłowicza i Melaków, parlamentarzyści, radni, przedstawiciele szkół, organizacji patriotycznych, Solidarności i kibice Legii Warszawa.


Zuzanna Smoleńska
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy
Idziemy nr 9 (390), 3 marca 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter