29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica powstania na Pradze

Ocena: 0
7295

– Cześć i chwała bohaterom! – rozległo się na Placu Wileńskim w Warszawie po minucie milczenia w Godzinie „W”. Setki osób pragnących upamiętnić ofiarę poniesioną przez walczących zebrały się przed budynkiem Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych. Odśpiewano hymn Polski.

fot. Rafał Laszuk/Idziemy

Jak przypomniał obecny historyk Piotr Brulikis, w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego budynek PKP zajęli żołnierze batalionu por. „Bolka” Obwodu Praskiego AK. – Pierwszego sierpnia wybuch powstania miał również miejsce na Pradze, o której bardzo mało się do tej pory mówiło. Ta historia dopiero ukazuje się w świetle dziennym. Coraz głośniej będziemy przypominać, że praska strona Warszawy brała czynny udział w walce o niepodległą Polskę i Warszawę – podkreśla Piotr Brulikis.

Rekonstrukcja obrony stanowiła element żywej lekcji historii programu obchodów. Bogata pirotechnika, rekwizyty i znakomita gra aktorska rekonstruktorów oddała charakter czynu zbrojnego. – Zapał ludzi był ogromny Na Pradze stacjonowało wówczas w strukturach AK ponad 8,1 tys. żołnierzy. Udało się ich zmobilizować na 1 sierpnia w ponad 60 proc., czyli około 6 tys. żołnierzy stanęło do walki. Zdobyli budynek ODKP i aż do godziny 19 udawało im się ostrzeliwać Niemców, i zablokować ulicę, którą miało podążyć natarcie na drugą stronę miasta – powiedziała historyk IPN dr Anna Maria Adamus.

Podczas praskich obchodów zespół Nowogródzkie Orły pod dyrekcją Doroty Czajkowskiej zagrał m.in. „Walczyka żołnierskiego”, „Małą dziewczynkę z AK” i „Modlitwę obozową”. Obecni byli burmistrz dzielnicy Praga Północ Wojciech Zabłocki, posłowie Marek Jurek oraz Paweł Lisiecki. Patronat medialny objął tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter