6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica powstania na Pradze

Ocena: 0
6840

– Cześć i chwała bohaterom! – rozległo się na Placu Wileńskim w Warszawie po minucie milczenia w Godzinie „W”. Setki osób pragnących upamiętnić ofiarę poniesioną przez walczących zebrały się przed budynkiem Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych. Odśpiewano hymn Polski.

fot. Rafał Laszuk/Idziemy

Jak przypomniał obecny historyk Piotr Brulikis, w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego budynek PKP zajęli żołnierze batalionu por. „Bolka” Obwodu Praskiego AK. – Pierwszego sierpnia wybuch powstania miał również miejsce na Pradze, o której bardzo mało się do tej pory mówiło. Ta historia dopiero ukazuje się w świetle dziennym. Coraz głośniej będziemy przypominać, że praska strona Warszawy brała czynny udział w walce o niepodległą Polskę i Warszawę – podkreśla Piotr Brulikis.

Rekonstrukcja obrony stanowiła element żywej lekcji historii programu obchodów. Bogata pirotechnika, rekwizyty i znakomita gra aktorska rekonstruktorów oddała charakter czynu zbrojnego. – Zapał ludzi był ogromny Na Pradze stacjonowało wówczas w strukturach AK ponad 8,1 tys. żołnierzy. Udało się ich zmobilizować na 1 sierpnia w ponad 60 proc., czyli około 6 tys. żołnierzy stanęło do walki. Zdobyli budynek ODKP i aż do godziny 19 udawało im się ostrzeliwać Niemców, i zablokować ulicę, którą miało podążyć natarcie na drugą stronę miasta – powiedziała historyk IPN dr Anna Maria Adamus.

Podczas praskich obchodów zespół Nowogródzkie Orły pod dyrekcją Doroty Czajkowskiej zagrał m.in. „Walczyka żołnierskiego”, „Małą dziewczynkę z AK” i „Modlitwę obozową”. Obecni byli burmistrz dzielnicy Praga Północ Wojciech Zabłocki, posłowie Marek Jurek oraz Paweł Lisiecki. Patronat medialny objął tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter