20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica wybuchu II wojny światowej

Ocena: 0
1674
Modlitwą ekumeniczną w intencji poległych oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Warszawy 1939-1945 Nike uczczono w Warszawie 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach wzięli przedstawiciele m.in. władz samorządowych, wojskowych i kombatanckich. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert przypomniał, że Polska jest symbolem największego oporu, jaki wolny świat stawił zjednoczonym potęgom totalitarnym. Mówił, że została nazwana przez ówczesnego prezydenta USA Franklina Roosevelta „natchnieniem wolnego świata”; że była przykładem oporu wbrew wszystkim i wszystkiemu.

– Polska wyszła z tej wojny wolna, ale nie suwerenna. Dokładnie 50 lat po 1939 r., czyli w 1989 r. Polska znów jako pierwsza pokazała, że można wyzwolić się spod panowania komunistycznego. Te dwie daty i te dwa przykłady takiej postawy – i w 1939, i w 1989 r. – powinny być opowiadane jednocześnie – ocenił Kunert.

Uczestniczący w uroczystościach pod Pomnikiem Piechura w Mławie prezydent Bronisław Komorowski powiedział: – Jeśli chce się mieć pokój, trzeba mieć przygotowaną broń. Stąd bierzmy także przykład na przyszłość, dbając o współczesne siły zbrojne Polski. Przykład bitwy pod Mławą pokazuje, że przygotowania podjęte na czas mogą „czynić ojczyznę bezpieczniejszą”.

– Załoga polskiej wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte stanęła jako pierwsza w obronie nie tylko zaatakowanej ojczyzny, nie tylko polskiej wolności, ale czegoś więcej: chrześcijańskiego ładu i to w wymiarze ojczyzny, Europy i świata – mówił abp Sławoj Leszek Głódź. Na uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte obecni byli m.in. premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Uroczystości zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i sygnał Wojska Polskiego.

Ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, odprawił Mszę Świętą w stołecznej katedrze polowej w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników II wojny światowej. W homilii przywołał słowa z Księgi Syracydesa o złu rodzącym się z grzechu pychy. Weteranom zaś przypisał pokorę, przejawiającą się w służbie i miłości do Boga i Ojczyzny. – I do swoich najbliższych, dla których nie wahali się oddać własnego zdrowia i życia – podkreślił.

Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter