20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rodzina u steru

Ocena: 0
686

Młode małżeństwa zawiązały wspólnotę Projekt Rodzina. Modlą się, formują i zapraszają do udziału innych. Nie czekają na pomysły z parafii.

fot. arch. Projekt Rodzina

Parafia Nawrócenia św. Pawła na warszawskim Grochowie jest jak spore miasto – liczy 40 tys. mieszkańców. Rosną tu kolejne wieżowce. Nie bez powodu o jednym z nich miejscowi mówią „Titanic”. I tu dwanaście małżeństw pokazało, że wielkie aglomeracje nie zawsze skazują na anonimowość, lecz mogą być atutem. – Wszyscy poruszamy się w „projektach”, „korporacjach”. To bardzo popularne dziś słowa. My chcemy pokazać, że tym najważniejszym projektem życiowym jest rodzina – mówi Katarzyna Janowska, jedna z inicjatorek wspólnoty Projekt Rodzina. Cel podkreśla logo: rodzina z dziećmi wpisana w chrześcijański symbol ryby.

 

Dobra przestrzeń

– Zaczęło się od spotkania rozrywkowo-towarzyskiego; pomyślałyśmy, żeby z czasem spotkania szły w kierunku formacji duchowej – mówią Katarzyna i Magda Zembrzuska. – Niestety, kiedy ludzie słyszą o wspólnocie, kojarzy im się to ze zobowiązaniami.

– Pomyślałyśmy więc, że spotkania mogą przyciągnąć rodziny, jeśli będą organizowane z myślą o naszych dzieciach. Coraz więcej ludzi ma świadomość ogromnego kryzysu wartości, które są ośmieszane, a zło wdziera się wszędzie, nawet przez gry czy zabawki. Pracujemy w szkole, jesteśmy nauczycielkami i widzimy, ile w dzieciach jest agresji, jak brakuje im miłości, bo wychowały się w rozbitych rodzinach. Nie możemy już liczyć, że szkoła przekaże im dobre wzorce, a tym bardziej wartości chrześcijańskie. Sami musimy stworzyć swoim dzieciom dobrą przestrzeń, by czuły się silne, wiedząc, że mają taką grupę, w której nikt nie wstydzi się Jezusa – mówi Katarzyna. – Chcemy pokazywać innym, że wiarą można żyć na co dzień – dodaje Magda Zembrzuska.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (645), 18 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lutego 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły