26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: jedna trzecia obywateli uważa, że Kościół prawosławny jest zbyt aktywny w sprawach państwowych

Ocena: 2.3
455

Prawie jedna trzecia Rosjan – 31 proc. mieszkańców kraju – uważa, że Rosyjski Kościół Prawosławny jest zbyt aktywny w w sprawach państwowych, podczas gdy powinien więcej uwagi poświęcać zagadnieniom moralnym. Takie wyniki przyniosły badania socjologów nt. wpływu RKP na życie społeczne, zamieszczone na stronie Wszechrosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Społecznej. W 2012 tych, którzy tak uważali, było 19 proc.

fot. arch.www.idziemy.pl

O tym, że udział RKP w życiu publicznym w szczególności w zakresie poparcia polityki państwa jest zbyt aktywny, jest przekonanych 38 proc. mężczyzn, od 59 do 45 proc. młodych ludzi w wieku 18-34 lat, 38 proc. osób z wyższym wykształceniem, 44 proc. mieszkańców Moskwy i Sankt-Petersburga oraz 52 proc. aktywnych użytkowników internetu.

Jednocześnie 58 proc. Rosjan dopuszcza ingerowanie Kościoła w życie społeczne i polityczne. 45 proc. osób z tego grona uważa, iż Kościół winien wpływać wyłącznie na duchowe życie obywateli, nie angażując się w polityce i życiu państwa. Tylko 13 proc. badanych opowiada się za aktywnym udziałem RKP w omawianiu i rozwiązywaniu problemów zarówno społeczeństwa, jak i państwa, podczas gdy 33 proc. ankietowanych stanowią zwolennicy skrajnej formy świeckości, uważający, iż Kościół powinien zajmować się wyłącznie sprawami wiary i religii.

Jeszcze 10 lat temu 23 proc. pytanych było zdania, że RKP jest niewystarczająco aktywny w życiu publicznym, obecnie zaś wskaźnik ten zmalał do 12 proc. Odpowiednio też spadł odsetek tych, którzy uważają, iż RKP robi wszystko, jak należy, tzn. wypowiada się wtedy, gdy jest to konieczne i nie miesza się do spraw, które go nie dotyczą: z 43 proc. w 2012 do 30 w tym roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter