29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozstrzygnięto 47. Ogólnopolski Konkurs Pisanek

Ocena: 2.5
1943

Od niedzieli na wystawie w muzealnym Spichlerzu w Gorzowie Wlkp. można oglądać pisanki nadesłane na 47. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Podczas jej wernisażu odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu, na który 44 autorów z całej Polski nadesłano196 pisanek.

Fot. PAP / Darek Delmanowicz

"Konkurs reprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny. Twórcy z całej Polski nawiązując do motywów huculskich, łemkowskich, podlaskich, sokalskich, lubelskich, krakowskich, kurpiowskich, opolskich zaprezentowali tradycyjną ornamentykę pisankarską. Szczególnie cieszy wielopokoleniowość uczestników" – powiedział PAP szef komisji konkursowej Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

W technice batikowo-pisakowej pierwszą nagrodę przyznano Barbarze Pawlickiej z Gwieździna w woj. zachodniopomorskim. Za najlepsze pisanki wykonane w technice batikowo-szpilkowej uznano prace Anny Kuncik z Przemkowa.

Z kolei w technice drapanej wygrała Paulina Pieluszczak-Suchodolska z Trzebicza w Lubuskiem. Natomiast w kategorii technik mieszanych pierwsze miejsce zajęła Olga Paleczna z Gliwic.

Konkurs im. Michała Kowalskiego jest jednym z najstarszych tego typu przeglądów rękodzieła w woj. lubuskim. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.

Jak wskazali organizatorzy, konkurs jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, ale i popularyzacji tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym, pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz przybliżenie kultury zarówno ukraińskiej, jak i polskiej.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. Fundatorem nagród jest miasto Gorzów Wlkp.

W konkursie biorą zarówno udział osoby zajmujące się profesjonalnie sztuką ludową, jak i amatorzy - pasjonaci ludowych tradycji. Wiele prac nadsyła również młodzież szkolna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter