20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozstrzygnięto 47. Ogólnopolski Konkurs Pisanek

Ocena: 2.5
948

Od niedzieli na wystawie w muzealnym Spichlerzu w Gorzowie Wlkp. można oglądać pisanki nadesłane na 47. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Podczas jej wernisażu odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu, na który 44 autorów z całej Polski nadesłano196 pisanek.

Fot. PAP / Darek Delmanowicz

"Konkurs reprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny. Twórcy z całej Polski nawiązując do motywów huculskich, łemkowskich, podlaskich, sokalskich, lubelskich, krakowskich, kurpiowskich, opolskich zaprezentowali tradycyjną ornamentykę pisankarską. Szczególnie cieszy wielopokoleniowość uczestników" – powiedział PAP szef komisji konkursowej Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

W technice batikowo-pisakowej pierwszą nagrodę przyznano Barbarze Pawlickiej z Gwieździna w woj. zachodniopomorskim. Za najlepsze pisanki wykonane w technice batikowo-szpilkowej uznano prace Anny Kuncik z Przemkowa.

Z kolei w technice drapanej wygrała Paulina Pieluszczak-Suchodolska z Trzebicza w Lubuskiem. Natomiast w kategorii technik mieszanych pierwsze miejsce zajęła Olga Paleczna z Gliwic.

Konkurs im. Michała Kowalskiego jest jednym z najstarszych tego typu przeglądów rękodzieła w woj. lubuskim. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.

Jak wskazali organizatorzy, konkurs jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, ale i popularyzacji tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym, pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz przybliżenie kultury zarówno ukraińskiej, jak i polskiej.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. Fundatorem nagród jest miasto Gorzów Wlkp.

W konkursie biorą zarówno udział osoby zajmujące się profesjonalnie sztuką ludową, jak i amatorzy - pasjonaci ludowych tradycji. Wiele prac nadsyła również młodzież szkolna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)