21 października
sobota
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rusz się po zdrowie

Ocena: 0
90

Każdego roku warunki życia się poprawiają. W ślad za tym spada kondycja fizyczna i zdrowotna. Tak powstają choroby cywilizacyjne. Po zdrowie ruszmy się wszyscy 30 września

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Siedzący tryb życia to czwarta przyczyna zgonów na świecie. W 25 proc. przypadków odpowiada za raka piersi, jelita grubego, w 27 proc. – za cukrzycę, w 20 proc. – za chorobę wieńcową. Już 2400 lat temu Hipokrates mówił: „Spacer jest najlepszym lekarstwem człowieka”. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo lub 75 minut intensywnego.

– Godzina siedzenia przed telewizorem skraca życie o 20 minut – mówi lekarz medycyny Anna Plucik-Mrożek, która pacjentów, bez względu na stan ich zdrowia, odsyła na salę gimnastyczną. – Wpływa bowiem na przyrost tkanki tłuszczowej, na wzrost złego cholesterolu, a ten odpowiada za choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę typu drugiego.

– Jeżeli siedzi się osiem godzin dziennie, to mimo uprawiania sportu korzyści dla zdrowia są dużo mniejsze. Na godzinę siedzenia powinno przypadać co najmniej pięć minut ruchu – podkreśla pani doktor. Tymczasem z badań Eurostat z 2014 r. wynika, że siedzimy więcej niż osiem godzin dziennie – także dzieci, które połowę tego czasu spędzają w ławce, w samochodzie w drodze do i ze szkoły, przed ekranem, monitorem. Statystyki wypadają podobnie słabo nawet w „rozruszanej” Skandynawii. Zaledwie 5 proc. Polaków rusza się regularnie, 25 proc. – raz w tygodniu, 18 proc. – czasami, a 54 proc. – wcale.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -