20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rycerze 2.0

Ocena: 0
3554
Służba Bogu i Ojczyźnie to nie tylko piękne hasła, ale sposób na to, by odnieść sukces w swoim życiu – przekonują organizatorzy Letniej Szkoły Rycerskiej.
– Gdzie masz konia i zbroję? – pytają Jędrzeja Kozaka, prezesa Fundacji Szkoła Rycerska, kiedy mówi o swoim projekcie. Co prawda współcześni rycerze nie przypominają wyglądem tych średniowiecznych, ale też są gotowi do walki – przez uczciwą pracę i życie zgodne z wartościami. Kładą nacisk na zdobywanie wiedzy z takich dziedzin jak gospodarka, ekonomia, historia czy prawo, żeby rozumieć społeczeństwo i lepiej mu służyć.

– Pomysł Szkoły Rycerskiej powstał już dawno, bo w połowie XVI wieku – wyjaśnia Jędrzej. – Już wtedy uważano, że potrzebna jest szkoła kształcąca kadrę oficerską, która będzie służyła państwu. Jednak wprowadził to w życie dopiero ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski w 1765 roku. Szkoła Rycerska działała przez 30 lat, później zaborcy wydali decyzję o jej zamknięciu.

Parę wieków później Jędrzej Kozak, 19-letni instruktor harcerski, poruszony książką Ryszarda Legutki „Esej o duszy polskiej”, postanawia wskrzesić zerwaną polską tradycję. Szuka informacji w bibliotece i w internecie, dyskutuje z przyjaciółmi. Dzielą się zadaniami: pozyskanie wykładowców, pisanie wniosków o dofinansowanie, stworzenie koncepcji wizualnej, promocja w mediach. Zakładają fundację, która stawia sobie za cel wspieranie działalności oświatowej i rozwój patriotyzmu. Wreszcie we wrześniu 2012 roku rusza Letnia Szkoła Rycerska, czyli 10-dniowy kurs edukacji i formacji obywatelskiej. Na czym polega?

„Kadeci” biorą udział w seminariach akademickich prowadzonych przez wybitnych prawników, przedsiębiorców, historyków czy inżynierów, a także w zajęciach sportowych (żeglarstwo, strzelectwo, taniec). Warsztatom towarzyszą żywe dyskusje, które często są kontynuowane w prywatnych rozmowach.

– Wykłady zawierały nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też dotyczącą życia codziennego – zaznacza Jan Majda, jeden ze współorganizatorów. – Na przykład mikroekonomia, umiejętność zarządzania finansami może pomóc w zakładaniu własnej działalności gospodarczej.

– Dużo wyniosłem z wykładów o sposobie działania mediów, o tym, że trzeba szukać informacji w wielu źródłach – dodaje Michał Kościółek, student ratownictwa medycznego. – Przekonałem się też, że nie można się wstydzić swojej narodowości, trzeba promować swój kraj poprzez kulturę osobistą i znajomość historii.

W tym roku rusza bliźniaczy projekt dla dziewcząt, a raczej „młodych dam” – Piękna Szkoła Rycerska, podczas której nacisk będzie położony na rozwój kobiecości. Oprócz zajęć wspólnych dla obu grup panie będą miały na przykład oddzielny blok o tym, jak pogodzić pracę i rodzinę, prowadzony przez przedstawicielki Związku Dużych Rodzin 3+.

– Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni dążyć do zgodności z etosem rycerskim – podkreśla Jan Majda. – Można to realizować przez szacunek do innych, działalność społeczną, bycie znakiem sprzeciwu wobec negatywnych trendów kulturowych, odznaczanie się uczciwością w każdym działaniu.

Jędrzej Kozak widzi ideę rycerstwa w czterech sferach swojego życia. – Przede wszystkim jest to służba Bogu – staram się oddawać Mu cześć i miłować Go najlepiej, jak potrafię. Po drugie, troska o rodzinę. Jako instruktor harcerski widzę, jak ważna jest miłość w rodzinie, jak bardzo wpływa ona na całe życie osób, które w niej wyrosły – podkreśla. – Kolejne sfery to nauka i praca, które dają utrzymanie rodzinie i pozwalają lepiej służyć Bogu i państwu.

W ramach nauki odpowiedzialności organizatorzy Szkoły Rycerskiej zachęcają do podjęcia pracy wakacyjnej, żeby samemu pokryć koszty wyjazdu. Pod koniec kursu kadeci mają też za zadanie wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wybierają konkretny problem, z którym stykają się na co dzień i opracowują projekt, który pomoże go rozwiązać. – Uczestnicy zeszłorocznej edycji uznali, że należy przekazać wartości oparte na etosie rycerskim naszym rówieśnikom. Powstał cykl Rycerstwo 2.0, czyli zbiór wartościowych myśli znanych osób, publikowany na Facebooku – mówi Jędrzej Kozak.

W przyszłości członkowie Fundacji chcieliby stworzyć całoroczną placówkę edukacyjną, która kształciłaby młodzież według rycerskich ideałów. Obecnie Fundacja realizuje swoje cele m.in. przez organizację spotkań z cyklu „Istotnie przy kawie” – rozmów z zaproszonymi gośćmi na ważne społecznie tematy.

– Uważam, że jako XXI-wieczni rycerze powinniśmy być tam, gdzie są nasi rówieśnicy, na przykład na imprezach, żeby promować wśród nich wartości – podkreśla Jędrzej. – Pokazujemy na własnym przykładzie, że można tak żyć. Inni, widząc to, też chcą spróbować tej przygody.


Zgłoszenia do 21 czerwca na stronach internetowych www.piekna.szkolarycerska.pl i www.letnia.szkolarycerska.pl


Hanna Dębska
fot. arch. LSR
Idziemy nr 24 (405), 16 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter