20 września
niedziela
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: konferencja nt. sytuacji uchodźców i migrantów w globalnym świecie

Ocena: 0
415

Od 1 do 4 listopada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie trwa konferencja międzynarodowa nt. "Uchodźcy i migranci w globalnym świecie – odpowiedzialność i odpowiedź uniwersytetów".

fot. pixabay.com

Głównym Jej celem jest lepsze zrozumienie wymiarów i realiów sytuacji uchodźców i migrantów w świecie, a przede wszystkim wypracowanie rozwiązań edukacyjnych, które pomogą nie tylko tej kategorii osób, ale także społeczeństwom w zrozumieniu zjawiska migracji.

Obok papieskiej uczelni organizatorami tego spotkania są: Międzynarodowa Federacja Uniwersytetów Katolickich (IFCU), do której należy m.in. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Bycie Błogosławionym(Being the Blessing Foundation) oraz Ośrodek na rzecz Zrozumienia Międzyreligijnego (Center for Interreligious Understanding).

– Konferencja pokazuje wyższe uczelnie w akcji, nakierowanej na sprawę ważną nie tylko dla edukacji, ale też na globalny problem, ważny dla ludzkości – powiedział na konferencji prasowej o. Pedro Rubens, stojący na czele IFCU. Przypomniał, że podczas obrad reprezentowane będą także instytucje, które nie tylko w obszarze edukacji zajmują się uchodźcami i migrantami, m.in. Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Jest to ważne spotkanie dla tych, którzy chcą aktywnie włączyć się w działania w obszarze edukacji migrantów i uchodźców. – Będą na niej obecne uniwersytety i instytucje, dla których edukacja uchodźców i migrantów nie jest «mission impossible». Aby połączyć instytucje, które prowadzą albo chcą prowadzić projekty związane z edukacją tego środowiska, w ostatnim dniu konferencji utworzona zostanie sieć Międzynarodowych Inicjatyw nr rzecz Edukacji Migrantów i Uchodźców (International Initiatives for Migrant and Refugee Education – IIMRE). Stanie się ona dziedzictwem tej konferencji i przestrzenią, w której uniwersytety oraz instytucje z całego świata będą współpracować – zapowiedział Anthony Cernera, szef amerykańskiej fundacji Being the Blessing i były prezydent IFCU.

Na Gregorianum wystąpią m.in.: ks. dr Peter Balleis SJ - dyrektor Jesuit Worldwide Learning (JWL), ks. dr Michael Czerny SJ i ks. dr Fabio Baggio SJ - podsekretarze watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego z jej sekcji ds. migrantów i uchodźców.

– Konferencja ma na celu rozpocząć współpracę wielu instytucji w sprawie wychowania i oświaty migrantów i uchodźców. Dwanaście instytucji z całego świata zadeklarowało stworzenie wspomnianego sieci IIMRE, do której będą dołączać kolejne organizacje – powiedział o. Rene Micallef, profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Jedną z instytucji założycielskich sieci będzie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie a zarazem jedyna taka uczelnia z Europy Środkowo–Wschodniej. Obok niego do sieci dołączą: Katolicki Uniwersytet Św. Pawła w Ottawie, Katolicki Uniwersytet w Marsylii, Keystone College w Stanach Zjednoczonych. Podczas uroczystego podpisania deklaracji uczestnictwa w Rzymie obecny będzie rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

Ojciec Święty przyjmie uczestników konferencji na prywatnej audiencji w sobotę, 4 listopada w Watykanie.

Dr Paulina Guzik, adiunkt Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, która jest koordynatorem medialnym wydarzenia, oświadczyła, że nie codziennie zdarza się, aby Ojciec Święty przyjmował uczestników konferencji naukowej. Ale jej temat jest Franciszkowi szczególnie bliski, gdyż prawo do edukacji to prawo człowieka, toteż tym większe znaczenie ma obecna konferencja.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie: www.2imre.org, facebook.com/2imre i twitter.com/2imre.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter