Podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" papież zwrócił się do rządzących całego świata z gorącym apelem o zniesienie kary śmierci.
2016-02-22 16:49tom (KAI/RV) / Rzym, mz
fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
– My, chrześcijanie, wierzymy w przykazanie: "Nie zabijaj" – powiedział Marco Impagliazzo, przewodniczący rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio. – Wierzę, że ten papieski apel poruszył wiele sumień na całym świecie, przede wszystkim w USA. Przypominam sobie, jak św. Jan Paweł II podczas modlitwy o pokój przedstawicieli światowych religii 27 października 1986 r. w Asyżu poprosił o zawieszenie broni na całym świecie w tym dniu i rzeczywiście jego apel został wysłuchany. Z taką samą nadzieją patrzę na apel papieża – dodał Impagliazzo.
Jego zdaniem Franciszek poszedł dalej niż Katechizm Kościoła Katolickiego, który choć podkreśla wysoką wartość ludzkiego życia, to nie wyklucza kary śmierci w najcięższych przypadkach. Papież w niedzielę powołał się na opinię publiczną społeczności światowej, która coraz bardziej jednoznacznie opowiada się przeciwko karze śmierci. – Przemówienie papieża wymierzone jest w przyszłość i skierowane do władz wszystkich krajów, w których kara śmierci jest nadal stosowna, wskazuje na odpowiedzialność, by kierować się teraźniejszością, w której prawa człowieka powinny być w pełni gwarantowane! – powiedział przewodniczący Wspólnoty Sant'Egidio.
Po raz dziewiąty organizuje ona międzynarodową konferencję zatytułowaną "Na rzecz świata bez kary śmierci", która odbywa się w Rzymie z udziałem przedstawicieli ministerstw sprawiedliwości z wielu krajów świata. Zdaniem Impagliazzo, politycy powinni wymienić się swoimi doświadczeniami i stwierdzić, że w państwach, w których zniesiono karę śmierci, wymiar sprawiedliwości często lepiej funkcjonuje.
114 państw członkowskich Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów wyszło naprzeciw rezolucji organizacji i albo zniosło, albo wstrzymało się od wykonywania tego najwyższego wymiaru kary. – Liczba tych krajów rośnie i chcemy wspierać tę wspaniałą pracę, którą wykonuje ONZ w tym zakresie – podkreślił Impagliazzo.
Zwrócił uwagę, że niektóre kraje chcą powrócić albo de facto powróciły do wykonywania kary śmierci. – Terroryzm i coraz większa przemoc stwarzają nowe problemy – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że dzięki pracy Wspólnoty Sant'Egidio i innych organizacji Europa jest pierwszym kontynentem bez kary śmierci, a w niedługim czasie dołączy do niej Afryka. Ponadto dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu organizacji zniesiono ją w niektórych stanach USA.