15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM na czwórkę z plusem

Ocena: 0
678

Dzięki Światowym Dniom Młodzieży rok 2016 był wyjątkowy dla turystyki religijnej w Krakowie, a ŚDM wywarły wpływ na wiele sfer funkcjonowania miasta. W opinii samych uczestników wydarzenia Kraków uzyskał ocenę "dobry z plusem” – poinformowano podczas konferencji „Turystyka religijna w produkcie turystycznym Krakowa”, która odbyła się 6 grudnia w Centrum Kongresowym ICE w stolicy Małopolski.

fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl

– Decyzja o organizacji ŚDM w Krakowie była wypadkową znaczenia naszego miasta dla religii, zabiegów polskiego Kościoła oraz wielokrotnie sprawdzonej sprawności organizacyjnej miasta – stwierdził na konferencji Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji.

Jego zdaniem, z perspektywy kilku miesięcy od zakończenia ŚDM można stwierdzić, że organizacja przyjazdu młodzieży z całego świata okazała się "wykorzystaną wizerunkową szansą, dzięki której Kraków zyskał nowe, globalne oblicze".

– Do wizerunku miasta zabytków, dziedzictwa, kultury, wielkich wydarzeń, doszło też oblicze miasta religii, o walorach i sile oddziaływania podobnej do Lourdes, czy Fatimy – powiedział Kulig.

Być może – dodał – z dzisiejszej perspektywy takie stwierdzenie jest nieco na wyrost, ale za dwa, trzy, pięć lat powinno być już w pełni uprawnione i potwierdzone przyjazdami kolejnych tysięcy turystów religijnych.

Z przedstawionych na konferencji badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej wynika, że Kraków w opinii uczestników Światowych Dni Młodzieży uzyskał „ocenę dobry z plusem” – w skali 1-5 jest wynik 4,21.

Raport MOT wskazuje, że 55 proc. badanych uczestników ŚDM było w Krakowie po raz pierwszy (82 proc. uczestników zagranicznych i 11 proc. mieszkających w Polsce). 45 proc. Polaków i 20 proc. uczestników z zagranicy było przedtem w Krakowie już kilka razy.

Wśród organizatorów przyjazdu na ŚDM na pierwszym miejscu wymieniona została parafia (48 proc. zarówno wśród obcokrajowców, jak i Polaków), a w następnej kolejności: przyjazd samodzielny (ogółem 18 proc.) oraz organizowany przez stowarzyszenia religijne (16 proc.). Wśród organizatorów przyjazdu badani wymienili także harcerstwo i Skautów Europy.

Badani pielgrzymi o Światowych Dniach Młodzieży dowiadywali się z parafii (62 proc.), od znajomych (35 proc.), z duszpasterstwa (26 proc.) z internetu i mediów społecznościowych (odpowiednio 22 proc. i 23 proc.). Z kolei o Krakowie pielgrzymi dowiadywali się przede wszystkim ze szkoły (24 proc.), internetu (22 proc.), od znajomych i rodziny (po 19 proc.), oraz z Kościoła (12 proc.).

Najwięcej pielgrzymów nocowało w szkołach (23 proc.), w następnej kolejności skorzystali z gościny u mieszkańców Krakowa (19 proc.), spali na polu namiotowym (9 proc.) oraz w innych obiektach (7 proc.). Jeśli chodzi o sposób przyjazdu do Krakowa, najwięcej pielgrzymów zagranicznych przyjechało autobusem (53 proc.), z kolei wśród Polaków najpopularniejsze były pociągi (51 proc.).

Jak wynika z badań, zagraniczni pielgrzymi postanowili zostać w Krakowie dłużej niż pielgrzymi z Polski – 25 proc. Polaków zatrzymało się w Krakowie na 7 nocy, a turystów zagranicznych – 26 proc. Z kolei na 6 nocy zostało w Krakowie 16 proc. pielgrzymów z Polski i 22 proc. pielgrzymów zagranicznych.

Wśród głównych motywów przyjazdu do Krakowa na ŚDM znalazły się: spotkanie z papieżem (32 proc. Polaków i 29 proc. obcokrajowców), w następnej kolejności znalazły się rozwój duchowy i pielgrzymka.

Poza celem głównym, jakim było uczestnictwo w spotkaniach z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata, ankietowani wymienili także zabytki (ogółem 52 proc.), wypoczynek (31 proc.) i udział w imprezach kulturalnych (23 proc.), a także spotkania ze znajomymi i turystykę aktywną (po 10 proc.).

Wśród korzyści, jakie odnieśli uczestnicy ŚDM wymienili duchowe (79 proc.), społeczne (60 proc.), poznawcze (35 proc.) i emocjonalne (44 proc.).

Ankietowani stwierdzili, że gospodarze spełnili ich oczekiwania: „na pewno tak” odpowiedziało ogółem 34 proc. badanych, „raczej tak” 48 proc.

Aż 49 proc. uczestników krajowych i 24 proc. pielgrzymów zagranicznych zadeklarowała, że na pewno wróci do Krakowa, „raczej tak” zadeklarowało odpowiednio 35 i 41 proc. ankietowanych.

Wśród zagranicznych pielgrzymów najwięcej przyjechało do Krakowa Francuzów (16,8 proc.), Włochów (15,7 proc.), Niemców (8,2 proc.), obywateli USA (7,1 proc.) oraz Hiszpanów (6,4 proc.) i Portugalczyków (5 proc.).

Pełny raport zostanie opracowany z uwzględnieniem tła ruchu turystycznego w latach 2012-2016 przez Poszerzony Międzyuczelniany Zespól Ekspertów MOT ds. badania opinii uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 pod kierownictwem dra Krzysztofa Borkowskiego z AWF w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter