20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Separatyści na Ukrainie: otrzymaliśmy gwarancje poparcia Moskwy

Ocena: 0
802

Władisław Surkow, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, spotkał się w środę w Moskwie z przywódcą prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy Denysem Puszylinem. Tematem spotkania były wybory 11 listopada na terenach kontrolowanych przez separatystów.

fot. UNICEF Ukraine, flickr, CC BY

Puszylin pełni od końca sierpnia obowiązki przywódcy powołanej przez separatystów struktury - Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), od kiedy zginął w zamachu bombowym jego poprzednik Ołeksandr Zacharczenko. Po tym zamachu zapowiedziano, że wybory nowego przywódcy DRL oraz kontrolowanego przez separatystów parlamentu - Rady Ludowej - odbędą się 11 listopada.

Jak poinformowano w środę w Moskwie, Surkow i Puszylin omawiali przygotowania do tych wyborów oraz problemy socjalne na terenach kontrolowanych przez DRL. "Otrzymaliśmy gwarancje poparcia ze strony Rosji we wszystkich kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i podniesienia poziomu życia obywateli" - powiedział Puszylin. Wyjaśnił też, że zaprosił Surkowa do Doniecka, a ten przyjął zaproszenie.

W spotkaniu uczestniczył także Aleksiej Fiłatow, przedstawiciel administracji (kancelarii) prezydenta Rosji. Jest on odpowiedzialny, jak podała agencja TASS, za współpracę humanitarną i polityczną z DRL oraz Ługańską Republiką Ludową (ŁRL), powołaną przez separatystów na terenie obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Fiłatow ma odpowiadać za współpracę z separatystami w kwestiach kampanii wyborczej. 

Tymczasem media w Rosji poinformowały w środę o redukcji personelu w wydziale administracji prezydenta zajmującym się współpracą z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), a także Abchazją i Osetią Południową. Dziennik "RBK" podał, że z wydziału, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób, będzie musiało odejść nawet do połowy pracowników. Reorganizacja utrudni współpracę z DRL i ŁRL, a listopadowe wybory odbędą się bez udziału pracowników tego oddziału kremlowskiej administracji - twierdzi "RBK". Na początku października poinformowano o zmianie nazwy tego wydziału na "zarząd ds. współpracy przygranicznej".

Władisław Surkow jest uważany za jednego z architektów polityki Rosji wobec Ukrainy. Reprezentuje stronę rosyjską jako wysłannik prezydenta Putina na rozmowach z przedstawicielami USA - najpierw Victorią Nuland, a obecnie Kurtem Volkerem - o uregulowaniu konfliktu w Donbasie.

W wyniku konfliktu w Donbasie, który trwa od 2014 roku, zginęło już ponad 10 tys. osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)