16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skauting, Kościół i pedofilia

Ocena: 0
513

Skala nadużyć seksualnych popełnionych wobec nieletnich skautów w USA jest nieporównywalna z tym, co działo się w jakiejkolwiek innej organizacji. To jednak nie usprawiedliwia zaniedbań w Kościele.

fot. wikipedia

Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP w Waszyngtonie. To w tym mieście działał były kardynał Theodor McCarrick,
którego papież Franciszek przeniósł do stanu świeckiego

 

Skala nadużyć seksualnych popełnionych wobec nieletnich skautów w USA jest nieporównywalna z tym, co działo się w jakiejkolwiek innej organizacji. To jednak nie usprawiedliwia zaniedbań w Kościele.

Jedna z największych w świecie organizacji zrzeszająca dzieci i młodzież, Boy Scouts of America – amerykański odpowiednik polskiego harcerstwa – ogłosiła bankructwo. Decyzja ta była konieczna w obliczu spodziewanej fali pozwów sądowych związanych z przypadkami molestowania nieletnich. Obawy te miały bardzo mocne podstawy – w listopadzie został złożony pozew w imieniu prawie 100 tys. młodocianych ofiar. Rozmiar tego skandalu „przyćmiewa” wszystko to, co miało miejsce w Kościele katolickim, jak to określono w artykule na stronie internetowej BBC.

W owym przyćmiewaniu chodzi nie tylko o liczby – ocenia się, że w USA w trakcie ostatnich 70 lat ofiarą księży pedofilów padło kilkanaście tysięcy nieletnich – ale także o zakres ukrywania tych przestępstw. Na przykład katolicka organizacja zajmująca się ściganiem tego typu przestępstw, pierwotnie w Kościele, a obecnie i w innych instytucjach, SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests), podała ostatnio, że w mieście Louisville w stanie Kentucky miejscowa policja i prokuratura zataiły 738 tys. dokumentów dotyczących molestowania młodocianych skautów przez dwóch oficerów policji, którzy w skautingu pełnili funkcje wolontariuszy.

 


RÓŻNE MIARY

W przypadku Kościoła szczegóły takiego zamiatania sprawy pod dywan znalazłyby się na czołowych stronach wielkonakładowych gazet, tutaj sprawa skończyła się na kilku artykułach w lokalnej gazecie. Nie może być najmniejszej wątpliwości, że biskup odpowiedzialny za taki postępek zostałby niezwłocznie wysłany na emeryturę, a diecezja płaciłaby wielomilionowe odszkodowania, natomiast nie zanosi się na to, żeby osobom odpowiedzialnym za ukrywanie przypadków molestowania skautów w Louisville miało cokolwiek grozić.

W tym miejscu wypada podkreślić, że dużo większe niedociągnięcia w skautingu nie usprawiedliwiają zaniedbań w Kościele. Osoba duchowna to nie jest „zawód”, ale powołanie. Żaden dowódca drużyny czy hufca skautów nie rości sobie pretensji do reprezentowania Wszechmogącego Boga na ziemi. Skauting stawia sobie za cel uczenie młodych ludzi zasad, które w wielkim stopniu odzwierciedlają moralność chrześcijańską, ale nie głosi, że stanowi najprostszą drogę do zbawienia.

Ta pożałowania godna historia wyraźnie pokazuje wyzwania, przed jakimi stoi każda wielka organizacja, a Kościół Katolicki jest jedną z największych instytucji świata – z około 1,2 miliarda wiernych. Papież jest jednocześnie przywódcą duchowym i szefem organizacji podzielonej na ponad 645 archidiecezji i 2236 diecezji, w których władzę zwierzchnią wykonuje około 5600 arcybiskupów i biskupów. W samych Stanach Zjednoczonych istnieją 194 archidiecezje i diecezje (łącznie z diecezjami obrządku wschodniego będącymi w łączności z Rzymem), na czele których stoi 271 kardynałów, arcybiskupów i biskupów.

 


POKUSA 3W

Jak w świecie, tak i w USA Kościół stanowi największą pojedynczą instytucję religijną i z tego tytułu cieszy się niemałym znaczeniem. Niestety, tam, gdzie mamy do czynienia z 3W (władza, wpływy i waluta), zawsze znajdą się ludzie gotowi do tej instytucji przystać w celu osiągania osobistych korzyści. W związku z tym praktycznie od swego zarania Kościół boryka się z licznymi wyzwaniami, na czele z symonią. Pius XII w encyklice Mystici Corporis Christi(O Mistycznym Ciele Chrystusa) tak to ujął: „jeśli zaś widzimy w Kościele objawy słabości naszej ludzkiej natury”, to należy to przypisać „nieszczęsnej i opłakania godnej skłonności do złego u wszystkich ludzi”, a nie istocie Kościoła (par. 54).

Bez instytucjonalnych ram skuteczna ewangelizacja nie jest możliwa. Czasy, gdy św. Paweł w pojedynkę przemierzał wielkie połacie starożytnego świata i nawracał pogan, bezpowrotnie minęły. Dziś bez książek, prasy, radia, telewizji i mediów elektronicznych o skutecznym szerzeniu wiary nie może być mowy. W dodatku, ze względu na realia polityczne, posiadanie przez Kościół suwerenności w postaci Państwa Watykańskiego niesłychanie wspomaga wysiłki ewangelizacyjne. Jak wyglądałby los Piusa XII podczas II wojny światowej, gdyby papiestwo nie posiadało odrębności państwowej? Z tego powodu papieże są zarówno przywódcami największej instytucji religijnej świata, jak i głowami państwa. Stąd zakres decyzji, które podejmują każdego dnia, jest ogromny.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter