29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skorumpowane podręczniki

Ocena: 0
4531
Rodzice najczęściej nie dociekają, skąd biorą się wysokie ceny podręczników. Zaciskają zęby i płacą. Okazuje się, że niekoniecznie za ich merytoryczną jakość.
Od 2012 r. Fundacja „Polska Bez Korupcji” tropi to zjawisko w polskich szkołach. Diagnoza: oferowanie korzyści majątkowych w zamian za wybór konkretnego podręcznika. – Wysłaliśmy 1500 wniosków do samorządów z prośbą o udostępnienie informacji publicznych dotyczących umów między szkołami i wydawcami podręczników – mówi Mateusz Górowski z fundacji. – W trzy miesiące dostaliśmy odpowiedź od ponad 1000 podmiotów, które wskazywały na korupcję w szkole. Większość z nich nie upatruje nic złego w tym, że przedstawiciele handlowi nęcą dyrektorów szkół lukratywnymi propozycjami współpracy.

PREZENTY ZAMIAST MERITUM

Współpraca ta może przebiegać w dwojaki sposób. W jednym przypadku przedstawiciel handlowy może proponować pomoce naukowe – tablety, laptopy, tablice interaktywne, rzutniki – w zamian za podpisanie przez dyrektora placówki umowy, według której szkoła będzie korzystać z podręcznika tego właśnie wydawnictwa przez kilka następnych lat. Handlowiec przedstawia kilkakrotnie zawyżone ceny wspomnianych pomocy naukowych i proponuje ich sprzedaż za „złotówkę” – oczywiście przy zakupie danego podręcznika dla wszystkich uczniów. Jeśli jednak dyrektor odstąpi od umowy przed jej wygaśnięciem, zapłaci za pomoce naukowe według stawek wyjściowych. Mówimy o kosztach idących w dziesiątki tysięcy złotych. – Od kiedy moja fundacja tropi ten proceder, coraz częściej pojawiają się umowy darowizny, umowy przekazania. Ale my wiemy, że wydawnictwa skupiają się na działalności biznesowej, a nie charytatywnej – mówi Mateusz Górowski.

W drugim przypadku wydawnictwo przekazuje korzyści majątkowe „pod stołem”. Są to laptopy, gotówka, wycieczki zagraniczne dla dyrektora, który wybrał konkretny podręcznik. Jeśli szkoła nie wywiąże się ze zobowiązania, tak jak w powyższym przypadku – zapłaci karę.

Często podręczniki kosztują więcej, niż powinny. Nic dziwnego, skądś przecież pieniądze na „prezenty” dla szkoły muszą się wziąć. Jest to tzw. renta korupcyjna. Wynosi ona 20 proc. wartości podręcznika. – Owszem, niektóre z tych sprzętów, które dyrektor dostaje w zamian za wybór danego podręcznika, służą uczniom. Ale pamiętajmy, że płacą za to rodzice w zawyżanych cenach książek – podkreśla Mateusz Górowski.

Według wyliczeń dziennika „Fakt” podręczniki w Polsce są droższe niż w Niemczech niemal trzykrotnie, w dodatku ich zakup dotują tam szkoły. – Mam dwóch synów: 9 i 15 lat. Co roku z pokorą płaciłem za podręczniki, nie wnikając, z czego wynika ich wysoka cena. Wierzyłem, że płacę za ich wysoki poziom merytoryczny. Otóż nic bardziej mylnego – przekonuje Grzegorz Wasiluk, biznesmen z Warszawy. – Wiemy, z jakimi problemami finansowymi borykają się polskie szkoły. Jeśli dyrektor szuka środków na remont i wyposażenie sal, a tu przychodzi przedstawiciel handlowy wydawnictwa i obiecuje urządzić salę multimedialną za 15 tys. zł w zamian za zakup dla szkoły kilkuset książek tego wydawnictwa, mało który się nie skusi. Niektórzy łapią się na to świadomie, inni nie. Nas, rodziców powinno interesować jedno: płacę za „gifty” czy za merytorykę? O działaniu na zasadzie – my dajemy wam laptopy i rzutniki, a wy nam dajcie swoje dzieci – mogę powiedzieć: biznesowa pedofilia. To nic innego, jak zaspokajanie swojej żądzy pieniądza kosztem dzieci. Także moim kosztem. Niestety bez gwarancji, że ponosząc go, daję dziecku lepszą edukację. Płacę za „deal” między biznesmenem, czyli wydawnictwem, a dyrektorem szkoły. To kuglarzenie naszymi dziećmi i portfelami. Gdyby wydawcy rzeczywiście tak dbali o nasze dzieci, jak utrzymują, zadbaliby o podręczniki dla dzieci leworęcznych czy mających problem z rozróżnianiem kolorów.

Dodajmy, że podręczniki są teraz tworzone tak, że uczniowie wypełniają w nich zadania długopisem i przyklejają naklejki. To zamyka drogę do wtórnego obiegu podręczników. Do tego dochodzą „udoskonalenia”, jakich co roku wydawcy dokonują, zmieniając dopuszczalne 20 proc. treści, szatę graficzną czy okładkę – w rezultacie rodzice muszą kupować kolejny nowy podręcznik. W rodzinie z trójką dzieci to wydatek rzędu 1200 zł.

SZKOŁA W PARAGRAFACH

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty to nauczyciel ma prawo wyboru podręcznika – w oparciu o jego walory merytoryczne. – Podkreślam: nauczyciel, a nie dyrektor. W oparciu o walory merytoryczne, a nie o wartość prezentu towarzyszącego wyborowi danej książki – mówi Mateusz Górowski. – To nauczyciel zna swoje dzieci i to do ich poziomu dostosowuje podręcznik. Dyrektor zna tych uczniów co najwyżej z korytarza i akademii. Jeśli dyrektor narzuca nauczycielowi wybór podręcznika, łamie prawo, czyli ustawę o systemie oświaty oraz nadużywa funkcji publicznej, co podlega pod paragraf 231 kodeksu karnego (kk). Jeżeli za wyborem podręcznika idą „prezenty”, jest to złamanie art. 228 kk, który mówi o korupcji biernej; nawet jeśli przyjmuje korzyść majątkową nie dla siebie, ale dla osób trzecich – w tym przypadku są to pomoce naukowe, z których korzystają uczniowie. Przedstawiciel handlowy z kolei, proponując „gifty”, łamie art. 239 kk, dotyczący łapownictwa czynnego, czyli przekupstwa. – Szkoła nie może być pojmowana biznesowo. Nawet bieda, a mówimy o niedoposażonych i często zniszczonych budynkach, nie uprawnia do łamania prawa – mówi Grzegorz Wasiluk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter