25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowa niemodne

Ocena: 0
1154

Od najmłodszych lat zdobywamy wiedzę. Cenimy inteligencję. Podziwiamy błyskotliwość. Pragniemy jak najdłużej zachować bystrość umysłu. Rzadko jednak myślimy o mądrości.

Słowo to jest coraz mniej popularne. Jakby wyciągnięte z przykurzonych słowników niewspółczesności. Ekspert czy profesjonalista – to brzmi dumnie. A mędrzec? Jakoś archaicznie i nieżyciowo, w dodatku z pogardliwą wersją „mądrala”, stosowaną zazwyczaj przez niedouków.

A przecież prawdziwej mądrości potrzeba szczególnie dziś, w tym „dziwnym czasie konsumowania życia” – przypomina o. Zdzisław Kijas OFMConv, autor komentarzy do Ewangelii publikowanych w tym miesiącu na łamach naszego tygodnika. W swojej najnowszej książce „Siła mądrości” profesor i były rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nie tylko zastanawia się nad istotą mądrości, ale formułuje osiem wskazówek dla tych, którzy chcą do niej dążyć. „Bądź wiernym przyjacielem siebie”, „Ćwicz się w postawie wdzięczności”, „Miej miłość do wszystkiego wokół” – to niektóre z nich.

Franciszkanin przypomina, że słowo „mądrość” wiąże się z kolejnym niemodnym słowem – „cnota”. Dlatego wszystkim poszukiwaczom mądrości przydatna może okazać się również wcześniejsza publikacja o. Kijasa – „Siła charakteru. O wadach i cnotach”. Autor prezentuje w niej postawy takie jak asceza czy pracowitość, które z pewnością ułatwią wejście na ścieżkę wiodącą ku mądrości. Warto więc np. rozdział „Siły mądrości” zatytułowany „Pamiętaj, że nie jesteś na świecie sam” poszerzyć o fragmenty z „Siły charakteru” o autorytecie i milczeniu; tekst o konsekwencji w realizacji wyznaczonych celów przeczytać w odniesieniu do refleksji o ascezie i pracowitości, fragment zaś poświęcony unikaniu pochopnych działań wzbogacić rozważaniami na temat myślenia.

Obie książki o. Kijasa to bardzo praktyczne przewodniki, do których najlepiej co jakiś czas powracać, bo – jak zaznacza autor – „mądrości nie da się znaleźć raz na zawsze, ale trzeba jej ciągle szukać, ciągle na nowo odkrywać, a odkrytą – szanować”.

Warto też odkrywać moc zapomnianych słów. Niedzisiejszo brzmiąca „mądrość” i jeszcze bardziej archaiczna „cnota” pomagają przecież osiągnąć zupełnie współczesne i wiecznie modne szczęście.

 

Zdzisław Józef Kijas OFMConv, „Siła mądrości. Osiem dróg do mądrości”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2016, ss. 271

Zdzisław Józef Kijas OFMConv, „Siła charakteru. O wadach i cnotach”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015, ss. 244

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 43 (577), 23 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter