10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słoweńcy dziękują Polakom za wsparcie

Ocena: 0
283

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Solidarności ze Słowenią w świątyniach w Polsce odbywa się zbiórka funduszy na rzecz poszkodowanych w powodzi. 

Fot. Facebook/sLOVEstory - nasza Słowenia

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego 15 sierpnia wierni w kościołach modlą się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne niezbędne w walce ze skutkami kataklizmu. Przez cały dzień przed świątyniami w całym kraju odbywa się zbiórka funduszy, które za pośrednictwem Caritasu Polska zostaną przekazane potrzebującym w Słowenii.

Od piątku 11 sierpnia, gdy ta decyzja została ogłoszona, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie, otrzymuje bardzo wiele wyrazów wdzięczności od Słoweńców dla narodu polskiego i dla polskich katolików

- napisał w liście do abp Gądeckiego, ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki. Dokument został przekazany we wtorek PAP przez biuro prasowe KEP.

Ambasador Olendzki zwrócił uwagę, że "podziękowania płyną nie tylko od środowisk katolickich, ale właściwie od wszystkich Słoweńców, dla których jest to wspaniały gest nie tylko wsparcia materialnego, ale nade wszystko moralnego i duchowej pociechy społeczeństwa, które przeżyło apokaliptyczną traumę".

Ocenił, że "ten niezwykły dar solidarności i miłości chrześcijańskiej na długo pozostanie w pamięci jako kolejny element łączący nasze katolickie, europejskie i słowiańskie narody".

Zwrócił uwagę, że w 2025 r. minie 40 lat od ogłoszenia encykliki "Slavorum Apostoli" (łac. Apostołowie Słowian).

Ten dokument o niezwykłej moralnej, historycznej, a także politycznej wadze, przyczynił się w istotny sposób do zjednoczenie Europy i upadku komunizmu. Mam nadzieję, iż pamięć o jego treści oraz o owocach, które przyniósł, ponownie połączy Polaków i Słoweńców w ich myśleniu o Europie

- napisał ambasador Olendzki.

W pierwszych dniach klęski żywiołowej w Słowenii Caritas Polska przekazał 100 tys. zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Zapowiedziano także przekazanie pomocy materialnej, m.in. osuszaczy, odzieży i żywności z długim terminem ważności. W poniedziałek z Pierwszej Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie poleci do Lublany samolot z pomocą humanitarną o wartości ponad 300 tys. zł. Stamtąd Caritas słoweński przekazuje dary najbardziej poszkodowanym w powodzi. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter