28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spadkobiercy sierpnia `80

Ocena: 0
1036
Mszą Świętą w gdańskim kościele św. Brygidy rozpoczęły się główne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizowane przez „Solidarność”. Mszy przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Stoczniowcy wnieśli do bazyliki krzyż, który ustawili w pobliżu ołtarza. – Krzyż to znak waszej wiary. To także znak ludzkiej pracy. Pragniecie, bracia związkowcy, w duchowej łączności z Chrystusem i Jego krzyżem, obchodzić wasze święto, rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich w 1980 roku – mówił metropolita do zgromadzonych. Przypomniał też, że pojawiają się oskarżenia, iż związki zawodowe, „Solidarność”, wkraczają w sferę polityki. Wypowiadają je niekiedy ci, dla których „Solidarność” stała się trampoliną do politycznych karier. Metropolita gdański poparł dyskusję o potrzebie przygotowania ustawy, która wyrównałaby krzywdy wyrządzone przez system komunistyczny w stanie wojennym ludziom „Solidarności” i niepodległościowej opozycji.

W bazylice obecni byli przywódcy „S”, poza Lechem Wałęsą. Nie zabrakło delegacji lokalnych i zakładowych struktur związku. Byli uczestnicy strajków z roku 1980 i 1988, parlamentarzyści PiS, a także sygnatariusz Porozumień Sierpniowych ze strony rządowej Tadeusz Fiszbach.

Po Mszy Świętej delegacje związkowców oraz metropolita gdański złożyli kwiaty pod pomnikiem pierwszego proboszcza św. Brygidy, ks. prałata Henryka Jankowskiego, kapelana „Solidarności”. Rocznicowe obchody zakończyła konferencja w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Lech Wałęsa wraz z ministrem kultury złożył kwiaty pod historyczną bramą gdańskiej stoczni. Od wielu lat Lech Wałęsa upamiętnia rocznicę Sierpnia’80, składając prywatnie kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Nie przyłącza się do obchodów organizowanych przez związek, bo nie zgadza się z jego aktualną polityką.

Kilka dni wcześniej Lech Wałęsa zaapelował o uznanie 31 sierpnia za święto państwowe. Uczestniczący w uroczystościach minister Bogdan Zdrojewski powiedział, że obchody rocznicy 31 sierpnia powinny być w dużym stopniu przygotowywane z myślą o młodzieży. – Musimy myśleć o tym najmłodszym pokoleniu, które jest beneficjentem tamtego ruchu i tamtej walki. Ono musi czuć siłę tego święta, siłę tego przekazu, czerpać z tego dumę – mówił Zdrojewski.

Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter