25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkania we dwoje

Ocena: 5
2764

Po tych spotkaniach zmienia się stosunek męża do żony, rodziców do dzieci, kapłanów do wiernych, nauczycieli do uczniów, urzędników do interesantów. Jedni zaczynają rozumieć drugich. Cud? Wystarczy posłuchać.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

„Jesteśmy zaledwie kilka miesięcy po ślubie, a już wszystko między nami zaczęło się psuć. Kłótnie ciągnęły się nieustannie. Tutaj dowiedzieliśmy się, i to od siebie nawzajem, że nie jesteśmy dla siebie wrogami, że może być inaczej.” To świadectwo małżeństwa, które w 1983 r. uczestniczyło w weekendzie Spotkań Małżeńskich. W tym roku inicjatywa świętuje czterdziestolecie, a podobnych świadectw ma na koncie dziesiątki tysięcy. Warsztaty kierowane są do różnych grup społecznych, zawodowych, ale podstawą jest dialog małżeński. Uczestnicy podkreślają najczęściej: „Nauczyliśmy się rozmawiać”.

 

Czyszczenie sreber

Małżonkowie podkreślają, że tu poznali się na nowo, prawdziwie się spotkali po wielu latach małżeństwa, bo codzienność takim spotkaniom dotychczas nie sprzyjała. Dowiadują się o sobie nowych rzeczy, ich relacja – przypominająca zaśniedziałe srebro – nabiera blasku. „Ktoś mi wytarł szybę, przez którą patrzyłam na męża” – napisała któraś z uczestniczek.

Każdy, kto zakłada rodzinę, chce, by była trwała. – To trudne – nie ukrywa Jerzy Grzybowski, który z żoną Ireną założył Spotkania Małżeńskie. – Spotykają się przecież dwie różne osobowości, o różnej hierarchii wartości. Do tego dochodzi brak umiejętności pokonywania kryzysów. Spotkania Małżeńskie okazują się szczególnie owocne dla małżeństw w kryzysie. Pozwalają spojrzeć na związek z boku, pokonać schematy, zmienić opinię o współmałżonku, przezwyciężyć rutynę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)