15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sprzeciw medyków

Ocena: 4.8
204

Wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę „dzień po” osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem?

Fot. arch. idziemy.pl

We wspólnym oświadczeniu prezesi samorządów zawodów medycznych – farmaceuci, lekarze i położne – ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę „dzień po” osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. O ile bowiem 15-latka na konsultację lekarską ma przyjść z opiekunem prawnym, a 16- lub 18-latka z jego pisemną zgodą, o tyle pigułkę będą mogły kupić wyłącznie w porozumieniu z farmaceutą. 

Sygnatariusze są też przeciw „sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów”. Pigułka kosztuje ok. 70–135 zł – tyle płaci pacjentka, koszty wystawienia recepty przez farmaceutę (50 zł) pokryje NFZ. W czasie pilotażu (do końca czerwca 2026 r.) wg MZ państwo wyda na ten cel co najmniej 13,6 mln zł, a najpewniej „istotnie” więcej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter