24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie trzeźwości

Ocena: 0
3268

W roku stulecia niepodległości rusza Narodowy Program Trzeźwości. Czy uda się zmniejszyć spożycie alkoholu do średniej europejskiej?

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

W tej dziedzinie bijemy innych na głowę: spożywamy dwukrotnie więcej alkoholu, niż wynosi średnia światowa. Oznacza to 12,5 litra na głowę Polaka powyżej 15. roku życia. Na głowę Polaka niezależnie od wieku to 9,4 litra czystego spirytusu – mówią dane z 2015 r.

– Narodowy Program Trzeźwości to nasz dar i zadanie na stulecie niepodległości – mówi bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. – Ten program nie jest jednak dokumentem zespołu. Jest owocem ubiegłorocznego Narodowego Kongresu Trzeźwości – podkreśla.

– Dokument wypracowały razem ruchy społeczne, organizacje, przedstawiciele ruchów zajmujący się problematyką trzeźwościową, samorządowcy, przedstawiciele Kościoła. Trzeba go oceniać w skali wspólnego sukcesu – mówi prof. Krzysztof Wojcieszek, wykładowca Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie i konsultor Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP, inicjator Programu.

– Jako wiceprezydent Łomży odpowiadam m.in. za pomoc społeczną i widzę, jak wiele problemów naszych mieszkańców ma źródło w alkoholu, który jest wszechobecny. Jego nadużywanie niesie wiele cierpień i nieszczęść dla dzieci i całych rodzin – dr Agnieszka Muzyk uzasadnia włączenie się w tworzenie Narodowego Programu Trzeźwości. – Żaden program nie zniweluje problemów, ale żadne sensowne działanie nie jest możliwe bez dobrego programu, bez profesjonalnej diagnozy, bez wskazania przyczyn i skutków nadużywania alkoholu – dodaje.

– Trzeba podkreślić, że znaczna część – 83 proc. – społeczeństwa to pijący umiarkowanie i abstynenci. Mniejszość, która ma problem z alkoholem, dyktuje obecnie warunki całemu społeczeństwu – informuje prof. Wojcieszek. W grupie tych właśnie 17 proc. społeczeństwa jest prawie 1 mln osób uzależnionych i około 3 mln nadużywających alkoholu.


Na jedno pokolenie

Narodowy Program Trzeźwości zakłada działania na 25 lat, czyli zakrojony jest na czas „jednego pokolenia”. – Aby nastąpiła trwała zmiana mentalności, potrzebna jest ogromna pozytywistyczna praca – podkreśla bp Bronakowski. Na każdy rok Programu będą wytyczane cele, których wykonanie oceni Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości.

– Przez pierwsze dwa lata będzie prowadzona edukacja publiczna i promocja Programu, ale też inne wybrane priorytetowe projekty – mówi prof. Wojcieszek. Jak uzasadnia, już od dwóch lat, czyli w czasie, kiedy budowano Narodowy Program Trzeźwości, takie działania były prowadzone. Lokalne kongresy trzeźwości odbyły się m.in. w Przemyślu, Sanoku, Łomży, Poznaniu, a niebawem odbędą się w Kępnie, Zamościu, Ludźmierzu, Toruniu, Bydgoszczy.

– Nie walczymy z alkoholem, ale zabiegamy o wolność i godność człowieka. Kościół zajmuje się tym problemem, bo jest wrażliwy na cierpienie osób uzależnionych od alkoholu i ich bliskich. Milion dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – czy dzisiaj ma to nikogo nie obchodzić? – stawia pytania bp Bronakowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter