29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie trzeźwości

Ocena: 0
3471

Narodowy Program Trzeźwości opisuje obecny stan dotyczący spożywania alkoholu w Polsce oraz wytycza zadania dla samorządu, rodziny, Kościoła i państwa. Twórcy Programu podkreślają, że na te działania potrzebna jest zgoda społeczeństwa.

Program zakłada, że edukacja powinna być połączona z ograniczeniem dostępności napojów alkoholowych. Bez znacznej redukcji dostępności – przede wszystkim poprzez ograniczenie liczby punków sprzedaży alkoholu – nie da się osiągnąć celu. Odsetek sprzedawców naruszających prawo o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim wynosi, w zależności od badań, od 35 do 85 proc. Oznacza to, że znacząca część punktów sprzedaży alkoholu co roku powinna być zamykana. Program mówi też o podniesieniu granicy wieku, jeśli chodzi o legalny dostęp młodych ludzi do alkoholu. Wzorem innych krajów – Stanów Zjednoczonych, Litwy, Islandii – po odpowiedniej debacie publicznej, można rozważyć podniesienie o 2-3 lata wieku legalnego dostępu do napojów alkoholowych, jeśli będą większe możliwości egzekwowania ulepszonego prawa.

Według badań, studenci uczelni wyższych są grupą podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o problemy alkoholowe. Program ocenia, że należy zakazać przemysłowi alkoholowemu sponsorowania juwenaliów i innych imprez studenckich. Dokument mówi też, że szczególnie niebezpieczna jest dostępność alkoholu na stacjach benzynowych. Należy też dążyć do zakazu reklamy i promocji alkoholu docierających do młodzieży.

Aby Narodowy Program Trzeźwości był skuteczny, powinien być skoordynowany z innymi programami zbieżnymi w celach, w szczególności z Narodowym Programem Zdrowia.


Państwo, kościół, samorząd

Program wyznacza zadania dla konkretnych środowisk. Alkohol w Polsce jest stosunkowo tani. Państwo – czytamy w programie – powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej. Potrzebna jest też większa skuteczność i aktywność w zwalczaniu szarej strefy – przemytu oraz fabrykowania podróbek napojów alkoholowych i ich dystrybucji.

Niezbędna jest edukacja urzędników państwowych, prokuratorów, sędziów, policji – aby egzekucja prawa nie była ignorowana, a uchwalane prawo nie było sprzeczne z celami Programu.

Narodowy Program Trzeźwości podkreśla, że Kościół podejmuje wiele działań na rzecz trzeźwości, ale są to inicjatywy rozproszone. Trzeba zadbać o ich promocję i wprowadzenie w życie w całej Polsce, w środowiskach polonijnych i wśród Polaków za granicą. „Nową formą powinna być działalność edukacyjno-profilaktyczna, zwłaszcza z udziałem rodziców i dzieci oraz wspomagana przez katechetów odpowiednią pracą w szkole” – ocenia Program. Do tych zadań potrzeba lepszego przygotowania kapłanów, kleryków i osób życia konsekrowanego oraz ich większego zaangażowania. Ważną rolę do odegrania mają kościelne poradnie rodzinne, których sieć należy wspierać i rozwijać. Pewna część funduszy gminnych powinna być stale rozdysponowana dla parafii na prowadzone w ramach programu działania – uważają twórcy Programu.

Program podkreśla znaczenie świetlic socjoterapeutycznych z programem zmniejszającym ryzyko skutków uzależnienia dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym oraz lepszej informacji o pomocy dla współuzależnionych. Ważną rolę mogą odegrać tu parafie.

Dokument wskazuje na szczególną rolę lokalnych wspólnot – gmin i innych szczebli samorządu lokalnego. Obecnie gminy rzadko lub wcale nie angażują własnych środków na lokalne programy trzeźwościowe, choć ustawowo są do tego zobowiązane. Natomiast fundusze z opłat za zezwolenia na handel alkoholem tzw. korkowe, wydają na inne cele.

– Od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych mamy prawo oczekiwać zaangażowania w sprawę trzeźwości lokalnej społeczności – ocenia wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk. – Najważniejsze zadanie z perspektywy samorządu to solidna analiza sytuacji w środowisku lokalnym, gdy chodzi o wychowanie w trzeźwości dzieci i młodzieży. Każda gmina powinna zbierać dane na ten temat, starannie monitorować rozwój sytuacji na swoim terenie, diagnozować przyczyny problemów alkoholowych by opracowywać skuteczne programy działania. Samorząd łomżyński podjął już wiele działań w tym zakresie. Jest to chociażby rezygnacja przy organizacji imprez miejskich ze środków pochodzących od producentów napojów alkoholowych – mówi.

Obowiązująca ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – od uchwalenia w 1982 r. – była nieustannie nowelizowana i liberalizowana. Profesor Wojcieszek ocenia, że Narodowy Program Trzeźwości może co najmniej o połowę zmniejszyć wskaźniki spożywania alkoholu w Polsce, jeśli będzie konsekwentnie realizowany.

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka z nadzieją patrzy na założenia NPT. – Jasno określa on problemy, z którymi się borykamy – mówi. – Założenia i kierunek są właściwe, choć wolałbym, żeby założenia mogły być zrealizowane w ciągu 5-10 lat. Uważam jednak, że Program powinien być wyraźniej skierowany do wszystkich, nie tylko tych, którzy są w orbicie Kościoła katolickiego. Za to bowiem, czy program da się zrealizować, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni: rząd, samorząd i Kościół.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter